Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafineria Gdańska stanie na półtora miesiąca. Przejdzie remont okresowy

Jacek Klein
Gdańska rafineria Lotosu przez sześć tygodni przejdzie gruntowny przegląd i remont instalacji
Gdańska rafineria Lotosu przez sześć tygodni przejdzie gruntowny przegląd i remont instalacji Tomasz Bołt/Archiwum
Od 3 marca do 15 kwietnia w gdańskiej rafinerii będzie trwał postój remontowy. Głównym celem postoju remontowego „Wiosna 2017” jest zapewnienie rafinerii dalszego bezpiecznego funkcjonowania oraz wzrost efektywności urządzeń na instalacjach.

Firma przygotowywała się do postoju przez półtora roku i zgromadziła zapasy paliwa i innych produktów, tak, aby w czasie zatrzymania produkcji na bieżąco zaopatrywać sieć sprzedaży. Przerwy zatem nie odczują klienci lotosu.

Zaczynający się za kilka dni remont będzie największym w historii firmy. Obejmie m.in. instalacje powstałe w ramach zakończonego sześć lat temu Programu 10+. Prace remontowe będą dotyczyły w głównej mierze trzech instalacji destylacji ropy naftowej. Pełny zakres remontu „Wiosna 2017” obejmuje 55 instalacji, 2,5 tys. aparatów i rurociągów oraz ponad 3,5 tys. urządzeń i armatury. Oprócz przeglądów, wymiany aparatów i urządzeń, napraw i czyszczenia rurociągów i aparatów, wykonane zostaną pod nadzorem inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego dziesiątki tysięcy rewizji, kontroli i badań diagnostycznych urządzeń, w celu dopuszczenia do dalszej eksploatacji.

Zakładany efekt to wzrost efektywność przerobu i produkcja najcenniejszych, lżejszych frakcji ropy naftowej, z których rafineria produkuje najwyższej jakości paliwa motorowe.

- Lotos dysponuje jedną z najnowocześniejszych rafinerii w Europie, a obecnie realizuje kolejną wielką inwestycję - Projekt EFRA, który sprawi, że osiągnie jeszcze wyższy poziom doskonałości technologicznej, znacznie pogłębiając przerób ropy i całkowicie zaprzestając produkcji wysokosiarkowego oleju opałowego. Zamiast tego paliwa, Lotos wyprodukuje dodatkowo ok. 900 tys. ton paliw motorowych oraz koks - podkreśla Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji w Grupie Lotos SA. - Podczas postoju, obok typowych prac remontowych, nastąpi połączenie nowych instalacji Projektu EFRA z istniejącą infrastrukturą oraz zrealizowanych zostanie kilka dużych zadań modernizacyjnych, zwiększających efektywność instalacji.

Czytaj również: Marcin Jastrzębski nowym prezesem Grupy Lotos

Postój remontowy „Wiosna 2017” wymaga zatrudnienia ok. 3 tys. pracowników z firm zewnętrznych, którzy będą pracować nieprzerwanie przez 6 tygodni w marcu i kwietniu, w wyniku czego, wraz z osobami odpowiedzialnymi za powstanie instalacji Projektu EFRA, w gdańskiej rafinerii pracować będzie jednocześnie blisko 5 tys. osób. Planowaniem postoju zajmuje się od 1,5 roku 100-osobowy zespół inżynierów.

- Jesteśmy dobrze przygotowani technicznie i organizacyjnie do tego największego w firmie przedsięwzięcia, dzięki doświadczeniu z poprzednich remontów i długotrwałym konsekwentnym przygotowaniom - deklaruje Tomasz Branicki, dyrektor ds. techniki w Grupie LOTOS. - Mamy sztab doświadczonych pracowników z pionu techniki i produkcji oraz służb pomocniczych, a także sprawdzonych wykonawców, zapewniających wysoką jakość, terminowość i bezpieczeństwo.

Rafineria w Gdańsku przerabia rocznie 10,5 mln ton ropy naftowej.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki