Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rady na egzotyczny urlop

Dorota Domienik
fot. archiwum
Piramidy, świątynie, Nil, żeglarstwo, nurkowanie, windsurfing, błękitne morze, odpoczynek w cieniu daktylowej palmy... By w pełni rozkoszować się walorami wypoczynku w egzotycznym zakątku, zapoznaj się ze zwyczajami i przepisami.

Malediwy, Egipt, Turcja i Tunezja należą do najczęściej wybieranych przez polskich turystów kierunków wakacji.

Egipt to doskonałe miejsce dla osób, które lubią korzystać z turystycznych atrakcji nie tylko w dzień, ale także w nocy. Tym bardziej, że gdy robi się ciemno, na ulicach wciąż można czuć się bezpiecznie. W wielu miejscach można spotkać miejską policję. Koniecznie pamiętajmy, aby stosować się do wszystkich miejscowych przepisów oraz poleceń policji.

Podobnie, jak w innych kurortach, także w miastach Egiptu, szczególnie w szczycie sezonu turystycznego, trzeba uważać na kieszonkowców. Największą ostrożność należy zachować w kairskim metrze oraz zatłoczonych autobusach miejskich kursujących z Midan Tahir w kierunku sławnych piramid. Egipcjanie są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, a wynika to m.in. z pełnej świadomości, że to właśnie im zawdzięczają swój dobrobyt. Meldując się w hotelu warto paszporty, bilety powrotne, karty płatnicze, większe kwoty pieniędzy i inne kosztowne drobiazgi, zdeponować w dostępnych gościom (w pokojach lub recepcji) sejfach.

Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów. Nie należy jednak pozostawiać bez opieki dobytku na plaży i trzeba dobrze zabezpieczyć wartościowe przedmioty pozostawione w pokoju. Większej ostrożności wymaga też kontakt z miejscowymi muzułmanami (zdarza się on rzadko, najczęściej w stolicy Male). Aby uniknąć problemów należy pamiętać o przyjętych normach i obyczajach - w miejscach publicznych zabronione jest chodzenie w strojach plażowych (można je wkładać tylko w miejscach wyznaczonych). W przeciwnym razie zostanie to potraktowane jako brak szacunku, za który można spotkać się z ostrą reakcją.

Turystyka w Tunezji jest względnie bezpieczna. Należy jednak na bieżąco śledzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat warunków bezpieczeństwa i aktualnie występujących zagrożeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba skontaktować się z Ambasadą RP w Tunisie.

Spacerując po tunezyjskich bazarach, placach oraz jeżdżąc środkami komunikacji publicznej, powinniśmy pilnować zawartości kieszeni i torebek. W ostatnich latach znacznie wzrosła bowiem przestępczość pospolita. Rzadziej, ale zdarzają się też, napady rabunkowe na turystów. Zamiast dokumentów, nośmy ze sobą ich kopie. Gotówki, zwłaszcza większej, nie trzymajmy w jednym miejscu. Jeśli stracimy dokumenty, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt na policji i poprosić o wydanie stosownego zaświadczenia. Z kolei w przypadku utraty pieniędzy najlepiej zgłosić się do polskiej ambasady, która pomoże nam skontaktować się z rodziną. Turyści powinni unikać samodzielnych podróży w nieturystycznych regionach graniczących z Algierią.

Jeśli wybieramy się do Turcji, pamiętajmy, że w największych tureckich miastach kobiety powinny trzymać blisko siebie torebki. Cenniejsze przedmioty i dokumenty warto zdeponować w sejfie hotelowym. Zdarza się, że Turkowie, pozorując życzliwość, zapraszają turystów do kawiarni lub restauracji, po czym pod groźbą każą im zapłacić wysoki rachunek za zamówiony alkohol i damską obsługę. Powinniśmy też wiedzieć, że czasem padają propozycje nabycia lub przewozu narkotyków. Sporadycznie, ale zdarzają się w Turcji (także w miejscowościach turystycznych), zamachy bombowe. Dlatego ważne jest zachowanie rozsądku i ostrożności podczas korzystania z publicznych środków transportu i przebywania w miejscach publicznych, na targach lub dworcach autobusowych. Stosujmy się też posłusznie do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji pamiętajmy, że tradycja turecka za obraźliwe uważa wskazywanie kogoś palcem, pokazywanie podeszwy swojej stopy lub buta oraz obnoszenie się z czułością na ulicach. Przestępstwem jest natomiast obrażanie godności Ataturka i Republiki Tureckiej.

Spacerując po ulicach pamiętajmy, że w Turcji pierwszeństwo mają zawsze samochody i w razie wypadku, niezależnie od prawdy, winny jest zawsze pieszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rady na egzotyczny urlop - Dziennik Łódzki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki