Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Rady miast na terenie budowy hali?

  Rady miast na terenie budowy hali?

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nadzwyczajne posiedzenia Rady Miasta Gdańska i Sopotu odbędą się - w przyszły czwartek - najprawdopodobniej na terenie budowanej na granicy obu miast hali widowiskowo-sportowej.
  Zwołanie tych posiedzeń związane jest z wtorkową decyzją rządu, który nie zgodził się na przesunięcie granicy Gdańska i Sopotu. Według planów, granica miałaby przebiegać środkiem hali. W tej chwili obiekt znajduje się w całości po stronie sopockiej. Nie pomogła ekspertyza prawna prof. Huberta Izdebskiego, prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdził, że nie ma przeszkód prawnych, by taką zmianę przeprowadzić.


  - Rozmawiałem z Wiaczesławem Augustyniakiem [szefem Rady Miasta Sopotu - przyp. red.], ustaliliśmy wstępne szczegóły. My zrobilibyśmy posiedzenie o 16, a Sopot o 16.30. Prawo zabrania nam zwołania wspólnej sesji, ale w ten sposób chcemy pokazać, że w tej sprawie jesteśmy zgodni - powiedział Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

  Radni mają dwa wyjścia - albo zaapelować do rządu o "usunięcie naruszenia prawa" (będą podpierać się ekspertyzą prof. Izdebskiego), albo złożyć sprawę do sądu administracyjnego.

  - Na pewno będziemy apelowali, by ministerialni urzędnicy jeszcze raz pochylili się nad tą sprawą i zmienili zdanie. Nie ma bowiem żadnych rzeczowych argumentów, żeby granic nie zmienić, skoro dwie gminy tego chcą i nie widzą sprzeczności. Poza tym, w przypadku, gdyby granice pozostały bez zmian, nie chcemy słyszeć uwag typu "Dlaczego budujecie dla Sopotu" - tłumaczy Oleszek.

  Pomysł posiedzeń obu rad na terenie hali podoba się Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska.
  - Od dawna namawiałem radnych, żeby co jakiś czas odbywały się wspólne posiedzenia obu rad. To nie jest tylko symbol, to jest potrzebne. Hala i granica łączą Gdańsk i Sopot jak mało co. Radni chcą zaprosić wysokich urzędników z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by im pokazać, że zmiana granicy na długości 600 m nikomu nie zaszkodzi. Być może muszą oni wszystko zobaczyć na własne oczy, by przekonać się, że ten projekt jest pozytywny - powiedział nam Adamowicz.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo