Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radpol z Człuchowa wchodzi na rynek z nowymi produktami. Elektrony na usługach przemysłu

Grażyna Antoniewicz
Innowacyjność musi być zaszczepiona w myśleniu biznesowym, z uwagi na to że produkt starzeje się każdego dnia. Na świecie tysiące firm wchodzi na rynek z nowymi produktami. Radpol jest wśród nich

Ponad dwa hektary hal. W magazynach wysokiego składowania nowoczesne samojezdne szwajcarskie regały ze stali i drewna. W dziale produkcji pomieszczenia ogrzewa ciepło pracujących maszyn. Dzięki zamontowaniu świetlików z poliwęglanu nie trzeba palić lamp, wystarczy światło słoneczne. Grupę Kapitałową Radpol SA, z siedzibą w Człuchowie, na tle konkurencji wyróżniają dwa akceleratory elektronowe wykorzystywane na skalę przemysłową. Grupę tworzy pięć nowoczesnych zakładów: Radpol w Człuchowie, Elektroporcelana w Ciechowie, Rurgaz w Lublinie, Wirbet w Ostrowie Wielkopolskim oraz FinpolRohr w Warszawie.

Pamięć kształtu

Odwiedzamy Radpol w Człuchowie, firmę, która specjalizuje się w produkcji wyrobów z uszlachetnionego polietylenu, wytwarzanych na bazie własnych, unikatowych mieszanek materiałowych przystosowanych do obróbki sieciowania radiacyjnego. Dzięki tej technologii wyroby z polietylenu mają tzw. pamięć kształtu. Oznacza to, że po podgrzaniu element powraca do pierwotnego kształtu.

Te unikatowe produkty wykorzystywane są w energetyce, elektronice, AGD, telekomunikacji, branży motoryzacyjnej oraz w ciepłownictwie i gazownictwie. Spółka produkuje m.in. złącza do rur preizolowanych. W testach laboratoryjnych wypadają one najlepiej spośród wyrobów europejskich dostawców. Linia wytłaczarkowa służąca do produkowania tych rur jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Radpol kupuje najnowocześniejsze na rynku technologie, dające najlepszy pod względem jakości produkt.

Cóż, innowacyjność musi być zaszczepiona w myśleniu biznesowym, z uwagi na to że produkt starzeje się każdego dnia. Na świecie tysiące przedsiębiorstw wchodzi na rynek z nowymi produktami.

Przyśpieszacz cząstek

W zakładzie, za 2,5-metrową ścianą z gęstego betonu, stoi nowy akcelerator. Powstał w Instytucie Fizyki Jądrowej w Nowosybirsku - jest absolutnie bezpieczny, nie ma w nim izotopów promieniotwórczych. Gęsty beton chroni przed promieniowaniem gamma, powstającym w wyniku uderzania strumienia elektronów w metalową powłokę.

- Akcelerator, mówiąc prosto, to urządzenie do przyspieszania cząstek do ogromnych prędkości. Ma zastosowanie w technologii sieciowania radiacyjnego polietylenów - wyjaśniają pracownicy. Na unowocześnienie laboratorium pozyskano środki z Unii Europejskiej. Dzisiaj to jedno z najnowocześniejszych w kraju laboratoriów przeznaczonych do oceny obróbki polietylenu sieciowanego radiacyjnie. - Każda zmiana musi zdać produkcję do oceny, przejść badania - opowiada szefowa laboratorium. - Sprawdzamy jakość wyprodukowanego materiału. Jeżeli wykryta zostaje jakaś niezgodność, kontrolerzy zatrzymują maszyny na produkcji i następuje korekta. W laboratorium znajduje się także dział rozwoju, który przygotowuje nowe materiały do produkcji rur o korzystniejszych właściwościach oraz pracuje nad klejami, których zadaniem jest lepsze uszczelnienie złączeń. Opracowujemy nowe receptury, dzięki którym wyprzedzamy konkurencję - mówi szefowa laboratorium.
W bogatej ofercie spółki Radpol czołowe miejsce zajmują produkty z uszlachetnionego polietylenu. Wykonywane są one na bazie własnych, unikatowych mieszanek materiałowych. Ich receptura jest pilnie strzeżoną tajemnicą.

Lokalny patriotyzm

Firma powstała z przedsiębiorstwa doświadczalnego budującego maszyny dla przemysłu kablowego. Pod koniec lat 90. była na granicy bankructwa. Istniała jednak technologia, którą można było wykorzystać. Udało się zdobyć pieniądze i zebrać ludzi, którzy gotowi byli zaangażować się w projekt, wierzyli, że polska firma odniesie sukces. Postawili na innowacyjne produkty i nowoczesne technologie.

Wyniki finansowe pozwoliły na kupowanie kolejnych spółek. Pierwszą spółką przejętą przez producenta wyrobów termokurczliwych z Człuchowa była Elektroporcelana Ciechów, która zajmuje się produkcją izolatorów ceramicznych. Drugą akwizycją było przejęcie spółki RURGAZ, zajmującej się produkcją zaawansowanych wyrobów z polietylenu i polipropylenu dla najbardziej wymagających odbiorców. Chodzi głównie o rury i systemy rurowe. 5 kwietnia 2012 roku spółka sfinalizowała przejęcie czołowego producenta żerdzi betonowych używanych do produkcji napowietrznych linii przesyłowych - Wirbet SA. W czerwcu 2013 roku do grupy dołączyła spółka Finpol Rohr.

Nowoczesne technologie

W dziale produkcji Radpolu pracuje niewiele osób, jeden człowiek obsługuje kilka maszyn. Zakład przeszedł głęboką restrukturyzację. Na początku były zwolnienia. Produkowano bowiem wyroby, które nie znajdowały klientów. Z czasem jednak Radpol stał się liczącym się na rynku graczem. Firma w Człuchowie zatrudniała kiedyś 600 osób i realizowała sprzedaż wartą 20 mln zł. Dzisiaj w Człuchowie zatrudnione są 204 osoby, a skonsolidowane przychody Radpolu za 2012 rok wyniosły 155 mln zł. Firma jest liderem na rynku wyrobów termokurczliwych. Wysoka jakość jej produktów potwierdzona jest licznymi prestiżowymi nagrodami. W 2012 roku Radpol znalazł się wśród 500 najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, według Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i sieci naukowej MSN.

O firmie

Radpol SA od 2007 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Grupa Radpol jest wytwórcą i dostawcą zaawansowanych technologicznie instalacji do przesyłu ciepła, produktów dla energetyki oraz rur z tworzyw sztucznych do instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych, a także rozwiązań dla innych gałęzi przemysłu. Produkty znajdują zastosowanie przede wszystkim w energetyce zawodowej, kolejnictwie czy ciepłownictwie. Wyroby grupy są sprzedawane w Polsce oraz eksportowane do wielu krajów w Europie.

Radpol SA, spółka dominująca grupy kapitałowej, istnieje od ponad 30 lat i wywodzi się z powstałego w 1970 roku Przedsiębiorstwa Doświadczalnego Przemysłu Kablowego i Sprzętu Elektrotechnicznego Kablosprzęt w Ożarowie Mazowieckim, z siedzibą w Człuchowie.

Początkowo przedmiotem działalności firmy była doświadczalna produkcja maszyn i urządzeń dla przemysłu kablowego.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki