Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radosne sprzątanie na gdyńskiej plaży. Wysoka frekwencja, pełne worki i dobry humor. Akcja "Mój Bałtyk" ponownie zakończona sukcesem

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Wysoka frekwencja, dobry humor, pełne worki. Tak można by było w skrócie podsumować kolejną odsłonę akcji "Mój Bałtyk", która w czwartek, 15 września 2022 roku, zgromadziła w Orłowie prawdziwe tłumy. Radosne i uśmiechnięte buzie przedszkolaków, pełne zapału ręce uczniów szkół podstawowych i średnich, mieszkańcy oraz goście odwiedzający Gdynię, a nawet żołnierze Marynarki Wojennej RP. Na gdyńskiej plaży nie brakowało uśmiechu, który przekładał się na ciężką pracę, a ta na wypełnione śmieciami worki, których rok rocznie nie brakuje.

Kolejny raz sprzątanie plaży w Gdyni zakończone sukcesem. W ramach akcji "Mój Bałtyk" w sprzątaniu plaży w Orłowie wzięło udział ponad 100 osób, które przez ponad 3 godziny zbierały śmieci, a tych i tym razem nie brakowało.

- W ubiegłym tygodniu byliśmy wraz z przedszkolakami na spontanicznym wyjściu do CH "Klif", gdzie odbywały się warsztaty ekologiczne i tam dowiedzieliśmy się o akcji "Dziennika Bałtyckiego" - mówiła Ewa Michalak, menadżer przedszkola Smyk "Na plaży". - Ekologia jest nam bliska, a że z ul. Balladyny, gdzie mamy swoją siedzibę, jest praktycznie 200 metrów do plaży, to uznaliśmy, że skorzystamy z propozycji i dołączymy do akcji. Bo dlaczego mamy nie zadbać o plażę? To nasze miejsce, gdzie spędzamy szczególnie dużo czasu.

Jak przyznała Ewa Michalak, gdyńskie przedszkole stawia na ekologię i w tym kierunku również kształci swoje dzieci.

Idziemy z duchem ekologii i tego uczymy od najmłodszych lat - mówiła Ewa Michalak. - Jak słyszymy, że trzeba naszą Gdynię posprzątać, to jesteśmy pierwsi do pomocy.

Chętne do pomocy były również dzieci, które nie tylko wiedziały, jaki kolor worka co oznacza, ale równie chętnie uczestniczyły w samym procesie sprzątania.

Niezwykle aktywną grupę stanowiła także reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8 im. Obrońców Helu w Gdyni. Kilkudziesięciu młodych miłośników świeżego powietrza, równie aktywna kadra pedagogiczna. To musiało się udać. Dzieci nie tylko zapełniły worki, ale równie aktywnie przystąpiły do przeprowadzania wywiadów... sami ze sobą. Prawie najmłodsi uczestnicy akcji byli zadowoleni z efektu - pełne worki i świadomość, że plaża w końcu będzie czysta.

Co roku sprzątamy i angażujemy się w sprzątanie plaży - mówiła Anna Czernysz-Devels, nauczycielka języka polskiego z SP nr 8. - Akcja "Czysty Bałtyk" to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu, a także na naukę najmłodszych właściwych postaw ekologicznych.

Dzieci z gdyńskiej szkoły zgodnie powtarzały, że najważniejsza dla nich była możliwość pomocy.

- Wystarczy, że każdy z nas podniesie chociaż jeden śmieć, który znalazł się wokół niego i to wystarczy - mówili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdyni.

ZOBACZ TEŻ:

Międzypokoleniowy sukces akcji "Mój Bałtyk". Gdańszczanie oraz turyści odwiedzający Gdańsk uczestniczyli w akcji sprzątania plaży na Stogach

W akcji sprzątania plaży w Orłowie udział wzięli również studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej, którzy nie tylko - podobnie jak pozostali uczestnicy - sprzątali butelki, niedopałki, plastiki i inne przedmioty, ale również musieli odpowiadać na pytania dzieci i młodzieży szkolnej, która zdecydowanie była zainteresowana tym, czym na co dzień zajmują się żołnierze Marynarki Wojennej RP.

Reprezentujemy Akademię Marynarki Wojennej, która bardzo chętnie bierze udział w tego typu przedsięwzięciach - mówił pchor. Miłosz Kotlęga. - Sprzątanie plaży to jeden z ważniejszych elementów życia społecznego w Trójmieście. Jak pokazał przykład Orłowa, niezwykle potrzebny element.

Podchorąży Mateusz Waśniewski dodał z kolei, że tego typu akcje powinny być organizowane częściej i rozszerzone na inne miasta.

- Takie akcje jak "Czysty Bałtyk" powinny odbywać się jak najczęściej - mówił pchor. Mateusz Waśniewski. - Powinny być nawet rozszerzone na inne miasta. Z całą pewnością polecamy takie akcje. Wspólne możemy zrobić więcej.

Jak pokazała akcja "Dziennika Bałtyckiego" organizowana wraz z partnerami, los trójmiejskich kąpielisk jest bliski każdemu. Każdego roku worki wypełniają się plastikowymi i szklanymi butelkami, puszkami, siatkami, niedopałkami papierosów oraz mnóstwem innych śmieci.

Partnerami akcji "Czysty Bałtyk" byli:

  • PGE Baltica
  • Port Gdańsk,
  • Centrum Handlowe "Klif".
  • Green Service

Działania proekologiczne są wpisane w działalność naszej firmy, od lat świadczymy usługi porządkowe dla szerokiej grupy odbiorców. Dbając o tereny zielone i pas nadmorski wiemy, że pomagamy budować świadomość tego jak ważna jest dla nas otaczająca nas przyroda. Cieszymy się, że mogliśmy i w tym roku uczestniczyć we wspólnym sprzątaniu plaży w Orłowie.- mówiła Weronika Skura z firmy Green Service

Radosne sprzątanie na gdyńskiej plaży. Wysoka frekwencja, pełne worki i dobry humor. Akcja
Radosne sprzątanie na gdyńskiej plaży. Wysoka frekwencja, pełne worki i dobry humor. Akcja "Czysty Bałtyk" ponownie zakończona sukcesem

Radosne sprzątanie na gdyńskiej plaży. Wysoka frekwencja, pe...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki