reklama

Radny PiS pyta o dotacje z miasta dla stowarzyszenia SUM, organizującego między innymi Paradę Niepodległości w Gdańsku

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 
11.11.2018 gdansk.  parada niepodleglosci przeszla ulicami starego miasta w gdansku w setna rocznice odzyskania przez polske niepodleglosci. nz. ulica dluga  fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
11.11.2018 gdansk. parada niepodleglosci przeszla ulicami starego miasta w gdansku w setna rocznice odzyskania przez polske niepodleglosci. nz. ulica dluga fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Pół miliona złotych trafiło z budżetu miasta na konto stowarzyszenia SUM, którego prezes jest równocześnie szefem miejskiej spółki, zarządzającej portalem gdansk.pl. Radny PiS pyta, czy nie ma w tym konfliktu interesów i składa interpelację do prezydent Dulkiewicz. Stowarzyszenie zarzuty jednak odpiera.

- Czy pani zdaniem może istnieć konflikt interesu, gdy dofinansowanie otrzymuje organizacja, której prezesem jest pracownik Urzędu Miejskiego? - pyta w swojej interpelacji do prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, radny PiS Dawid Krupej.

Chodzi o dotacje na wydarzenia kulturalne w latach 2019-2022 o łącznej wartości ponad 500 tys. zł dla stowarzyszenia SUM, organizatora m.in. Parady Niepodległości czy Orszaku Trzech Króli w Gdańsku. Prezes tego stowarzyszenia - Lech Parell - jest równocześnie szefem Gdańskiego Centrum Multimedialnego - miejskiej spółki, zarządzającej portalem gdansk.pl.

- Zarząd SUM nie pobiera żadnego wynagrodzenia za pracę. Cała praca administracyjna jest wykonywana społecznie. Lokale, telefony, samochody są wykorzystywane bezpłatnie. Moje honorarium za ubiegłoroczną Paradę wyniosło 270 zł. Czy uczciwy człowiek może sugerować, że powstaje z tego tytułu jakiś konflikt interesów? - czytamy w opublikowanym przez Lecha Parella oświadczeniu.

Dotacje z miasta otrzymywaliśmy przez cały czas, od początku istnienia stowarzyszenia i za każdym razem były one na podobnym poziomie.

A w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” dodaje: - Prezesem stowarzyszenia SUM jestem z jedną krótką przerwą od 2002 roku. Natomiast prezesem spółki, związanej z miastem, zostałem dopiero w 2016 roku. Dotacje z miasta otrzymywaliśmy przez cały czas, od początku istnienia stowarzyszenia i za każdym razem były one na podobnym poziomie. Nie jest więc tak, że od kiedy zostałem prezesem spółki, związanej z miastem, dotacje uległy zwiększeniu.

Szef stowarzyszenia zaznacza dalej, że podstawowym celem kierowanej przez niego organizacji jest „pielęgnacja uczucia patriotyzmu i poczucia dumy z bycia Polakami”.

- Świętujemy 11 listopada radośnie, pogodnie i twórczo. Zmieniliśmy sposób obchodzenia tego święta na skalę Polski. Całą tę sprawę odbieram jako próbę zawłaszczenia przez PiS kolejnego pola.


Zobacz, jak wyglądała parada w roku 2018:

Święto Niepodległości 2018 w Gdańsku. Rekordowa XVI Parada N...

Warto w tym miejscu dodać, że po nagłośnieniu tematu przez media i komentarzu Lecha Parella, głos ponownie zabrał radny Krupej. Tym razem jakby nieco łagodniej.

- Pragnę podkreślić, iż moją intencją było rozpoczęcie dyskusji dotyczącej funkcjonowania kultury w Gdańsku poprzez równe traktowanie wszystkich podmiotów oraz wyznaczenie strategicznych celów, które będą realizowane, aby Gdańsk był kulturalną wizytówką Polski i Europy - czytamy w oświadczeniu radnego PiS. - Pragnę podkreślić również, że działania organizowane przez stowarzyszenie SUM są działaniami, które zasługują na uznanie, gdyż łączą gdańszczan we wspólnocie. Wielokrotnie w nich uczestniczyłem i uczestniczyć zamierzam. Prawdą jest, że takie działania potrzebują wsparcia zewnętrznego, dlatego też ufam, że realizowane projekty przez różnego rodzaju organizacje będą służyć miastu i jego mieszkańcom.

Pragnę podkreślić również, że działania organizowane przez stowarzyszenie SUM są działaniami, które zasługują na uznanie, gdyż łączą gdańszczan we wspólnocie.

O komentarz poprosiliśmy też władze miasta. Czekamy na odpowiedź.
Film podsumowujący Paradę Niepodległości z roku 2018:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie