Radni Sejmiku przegłosowali budżet na 2020 r. Marszałek: w sprawie dróg wyszliśmy z impasu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
26.11.2018 gdansk. ii sesja sejmiku wojewodztwa pomorskiego podczas ktorej wybrano na stanowisko marszalka mieczyslawa struka nz mieczyslaw struk fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press
26.11.2018 gdansk. ii sesja sejmiku wojewodztwa pomorskiego podczas ktorej wybrano na stanowisko marszalka mieczyslawa struka nz mieczyslaw struk fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press Piotrhukalo
Sejmik Województwa Pomorskiego bez przeszkód przyjął budżet samorządu na 2020 r. Podczas czwartkowej sesji radni zgłaszali swoje zastrzeżenia m.in. do kwot zabezpieczonych na remonty dróg wojewódzkich.

Na ostatniej w tym roku sesji pomorscy radni przyjęli plan dochodów i wydatków na przyszły rok kalendarzowy. Przedłożony przez marszałka projekt wskazywał, że budżet będzie znacznie skromniejszy od ubiegłorocznego, głównie z powodu kończących się możliwości unijnego wsparcia na lata 2014-2020. Urząd Marszałkowski będzie mieć do dyspozycji 1,11 mld zł na zadania bieżące oraz te zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

- Budżet jest zrównoważony i zapewnia dalszy rozwój województwa w wielu obszarach – zapewniał marszałek Mieczysław Struk. - Chcielibyśmy, aby w 2020 r. kontynuowany był rozpoczęty proces inwestycyjny, m.in. rozbudowa szpitala w Wejherowie. W przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy 16 zadań drogowych o różnym zakresie. Chcemy, aby realizowano kolejne zadania w Teatrze Wybrzeże (modernizację Dużej Sceny – dop. red.), a także modernizacja szpitala w Ustce.

W punkcie „dyskusja” pojawiły się głosy o potrzebie zabezpieczenia środków na zadania, których zabrakło w planie budżetowym. Radny Jerzy Barzowski pytał o to, dlaczego nie udało się znaleźć dodatkowych 500 tys. zł dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz kwoty na nagrody dla urzędników, z tytułu przypadającego w 2020 r. 30-lecia samorządu. Najwięcej emocji wzbudziła debata na temat stanu dróg wojewódzkich.

Czytaj także

- Musimy mieć plan przynajmniej na dwie kadencje w sprawie inwestycji – mówił szef klubu PiS. - W sprawie dróg miał być okrągły stół. Marszałek co roku obiecuje, że usiądziemy do tego tematu, ale chyba nie udało się znaleźć odpowiednio dużego stołu.

Jako przykład zaniedbań, Jerzy Barzowski wymieniał m.in. drogę 228 na terenie powiatu bytowskiego, której remont ciągnie się od kilkunastu lat. Do apelu dołączył wiceprzewodniczący Sejmiku Piotr Karczewski.

- Jeżeli chodzi o tzw. wielką łatę, metodę dzięki której drogi zyskują nową nawierzchnie, w tym roku udało się zmodernizować 101 km – wyjaśniał wicemarszałek Leszek Bonna. - Wśród inwestycji zakończonych, mamy drogi nr 209 oraz 222. Razem, 145 km dróg uzyskało nową nawierzchnię i jest to najlepszy wynik od wielu lat. Ten pozytywny trend widać w projekcie uchwały budżetowej na przyszły rok. Mamy 35 mln zł na tzw. wielką łatę.

Czytaj także

Wicemarszałek pytał Jerzego Barzowskiego o to, dlaczego Fundusz Dróg Samorządowych nie obejmuje także dróg wojewódzkich. Zaproponował radnemu, aby ten apelował do wojewody o zmianę jego nazwy na „Fundusz Niektórych Dróg Samorządowych”.

- Przez ostatnie dwa lata przełamaliśmy pewien impas – mówił marszałek Mieczysław Struk. - Pytanie czy będziemy mogli realizować projekty drogowe w takim zakresie także w kolejnych latach. Przeznaczenie niecałych 40 mln zł nie pozwoli na realizację 100 km dróg. W 2019 r. kilkukrotnie zwiększaliśmy budżet na ten cel, być może będzie to możliwe również w przyszłym roku. Będziemy także przygotowywać projekty techniczne na drogi, które będą mogły być realizowane w nowej perspektywie unijnej.

Budżet przyjęto głosami Koalicji Obywatelskiej (18), przy 10 głosach „wstrzymujących się” radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wśród najważniejszych przyszłorocznych zadań samorządu woj. znalazły się m.in. rewitalizacja fragmentu linii kolejowej nr 234 na potrzeby trasy objazdowej, rozbudowa drogi woj. nr 224 na odcinku Godziszewo – węzeł autostrady Stanisławie (42,3 mln zł na lata 2020-2021) czy termomodernizacja obiektów samorządu – pogotowia ratunkowe i szpitale psychiatryczne (22,6 mln zł w latach 2020-2021).

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie