reklama

Radni powiatu tczewskiego uchwalili rezolucję w sprawie przyszłości Mostu Tczewskiego

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Zaktualizowano 
Sesję Rady Powiatu Tczewskiego zdominował dziś - 26 listopada - temat rezolucji w sprawie przyszłości Mostu Tczewskiego. "...Rada Powiatu Tczewskiego apeluje do Parlamentarzystów i Rządu o zapewnienie środków finansowych na dokończenie remontu Mostu Tczewskiego oraz przejęcie obiektu przez Skarb Państwa. Samorząd Powiatu Tczewskiego deklaruje gotowość szybkiego podjęcia decyzji o przekazaniu Mostu Tczewskiego na rzecz Skarbu Państwa. Wierzymy, że troska o wspólne dobro i decyzje władz centralnych spowodują, że most znowu połączy mieszkańców Pomorza. - czytamy w rezolucji. Radni z PiS mimo, że byli na sesji - nie głosowali. Rezolucję podjęto jednomyślnie głosami pozostałych radnych.

Okazuje się, że nawet w temacie, który powinien łączyć wszystkich radnych, mieszkańców, nie sposób było uzyskać porozumienia. Dyskusja o rezolucji trwała łącznie około 2 godzin. Dwukrotnie przerywano obrady, aby w "spokoju" przedyskutować wątpliwości wnoszone przez radnych z klubu PiS.

W efekcie z treści rezolucji usunięto jedno z dwóch zdań, które były powodem wątpliwości radnych z PiS. Dotyczyło ono stwierdzenia, że Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wstrzymaniu robót przy Moście Tczewskim bez konsultacji z inwestorem, czyli z Powiatem Tczewskim. Wydawało się, że już nie ma przeszkód, aby podjąć rezolucję, ale ponownie pojawił się problem.
Barbara Kamińska, szefowa klubu PiS wnosiła o zajęcie się sprawa w późniejszym terminie, żeby radni mieli więcej czasu na zapoznanie się z pełną dokumentacją dotyczącą prac przy Moście Tczewskim.

- Nam nie chodzi o to, by dyskutować o tym, czy jesteśmy z kimś w sporze, albo czy działaliśmy zgodnie z prawem, prowadząc rozbiórkę mostu - mówił Mirosław Augustyn, starosta tczewski. - W tym dokumencie nie ma słowa o polityce. Wiemy od zawsze, że ten most nigdy nie powinien należeć do starostwa. Z tym chyba wszyscy się zgadzamy. Na żaden wkład własny na kolejne etapy nas nie stać - jaki by nie był. Tylko rząd może doprowadzić do tego, by most został odbudowany. Proszę nie łączyć tej rezolucji z polityką. Dlaczego teraz? Bo most trzeba natychmiast zabezpieczyć. Nie możemy występować o kolejne środki, bo nie zakończyliśmy inwestycji. Jeżeli ktokolwiek uważa, że ten most powinien być nadal remontowany, musi się zgodzić z tą rezolucją..

- Ta rezolucja ma pokazać, jak wiele zrobliśmy, ale stanęliśmy pod ścianą - dodał Marek Modrzejewski, przewodniczący Rady Powiatu.

Po prawie godzinnej przerwie w obradach przeodniczący rady wyjaśnił, że spór był nie o fakty, a o interpretację. - To była burzliwa dyskusja, podczas której wspólnie z radnymi i urzędnikami wyjaśnialiśmy sobie ostatnie zdarzenia - wyjaśnił Marek Modrzejewski. - Dokument musi być procedowany w trybie uchwały. Oprócz drobnych sugestii żadne uwagi do rezolucji wcześniej nie wpłynęły.

- Rezolucja miała być merytoryczna, delikatna, ale konkretna i taka jest - podkreślił Waldemar Pawlusek.
- Co do istoty sprawy wszyscy się zgadzamy, jednak są szczegóły warte doprecyzowania. - mówi Barbara Kamińska. - Jesteśmy za rezolucją, ale w nieco innym kształcie. Nie ma "musu", by głosować to dzisiaj.

Starosta zasugerował, aby to radni z PiS przygotował projekt rezolucji - ogłoszono kolejną przerwę w obradach. W efekcie i tak głosowano wcześniejszą wersję rezolucji przygotowaną przez Zarząd Powiatu Tczewskiego z naniesioną poprawką uwzględniającą zdanie radnych z klubu PiS.

Czytaj także

Rezolucję przyjęto 15 głosami radnych PnP, PO i Inicjatywy Samorządowej. Radni PiS: Barbara Kamińska, Tomasz Kotlenga, Roman Małecki, Stanisław Smoliński, Jiri Studeny i Zbigniew Zgoda, chociaż byli obecni na sali - nie wzięli udziału w głosowaniu. W sesji nie uczestniczyła radna Grażyna Antczak, a radny Witold Sosnowski jeszcze przed głosowaniem rezolucji musiał wyjść.

Radna Kamińska wyjaśniła nam po sesji, że PiS popiera pozyskanie dofinansowania dla mostu i pomysł przekazania go Skarbowi Państwa, ale niektóre zapisy wzbudziły wątpliwości radnych. - Radni mieli też za mało czasu na zapoznanie się z dokumentacją mostową - dodała. - Istotą rezolucji jest to, że wszystkie strony będą jednomyślne.

Co teraz z przyjętą rezolucją? - Rezolucję roześlemy do wszystkich parlamentarzystów, premiera i ministra kultury - wyjaśnił M. Modrzejewski. - Ta rezolucja, to komunikat dla lokalnej społeczności i wszystkich w kraju informujący jak bardzo są potrzebne natychmiastowe działania na rzecz mostu.

A to wyjątek z przyjętej rezolucji:

"Współpraca samorządu powiatowego i ościennych gmin oraz samorządu województwa pomorskiego, a także w ostatnim okresie duże dotacje z budżetu państwa spowodowały, że udało się zrealizować kolejne etapy przebudowy historycznej części mostu. Pojawiła się nadzieja, że za kilka lat uda się nie tylko przywrócić funkcję komunikacyjną, ale także jego historyczny kształt.
Jednakże z powodów zupełnie niezrozumiałych dla organów samorządów lokalnych, jak i lokalnej społeczności prace budowlane zostały gwałtownie wstrzymane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Stało się tak pomimo realizacji prac zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę i założonym harmonogramem oraz zakresem. Przerwanie robót, mimo wykonania ich znaczącej części, spowodowało poważne zagrożenie nie tylko dla części przęsła znajdującego się nad nurtem rzeki, ale także dla filaru mostu kolejowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. Skutkiem tej decyzji jest potrzeba natychmiastowego zabezpieczenia obiektu w obecnym stanie na zbliżający się sezon zimowy, co pociąga za sobą konieczność poniesienia nieplanowanych wydatków przekraczających możliwości Powiatu Tczewskiego."

Most Tczewski jak Westerplatte? Petycja i apel o przejęcie m...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

O co chodzi tym radnym z PiS. Narzucają poprawki, które zostają przyjęte w dokumencie, a i tak nie głosują. Chorzy na głowę? Widać w PiS-ie kompletny brak logiki w postępowaniu. A takich ludzi należy się bać, bo są całkowicie nieprzewidywalni.

G
Gość
27 listopada, 4:28, Piotr:

Skandal PiS nie głosuje , tak odwdzięcza się swoim wyb. Most jest dla nas i regionu bardzo ważny

PiS ma to gdzieś. Dostali się do koryta? Dostali. Plan wykonany.

P
Piotr

Skandal PiS nie głosuje , tak odwdzięcza się swoim wyb. Most jest dla nas i regionu bardzo ważny

t
tczewiak

Panie Rydzyk, rzuć pan coś tak po katolicku! Z góry Bóg zapłać!!

Dodaj ogłoszenie