18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Radni obniżyli sobie kary za nieobecność

Marcin PacynoZaktualizowano 
Radni z Czarnej Dąbrówki w sprawie obniżenia sobie kar byli niemal jednomyślni
Radni z Czarnej Dąbrówki w sprawie obniżenia sobie kar byli niemal jednomyślni Marcin Pacyno
Radni gminy Czarna Dąbrówka chcą zarabiać więcej. Zrezygnowali co prawda z podnoszenia diet, ale za to zmniejszyli sobie kary za nieobecności na sesjach i posiedzeniach komisji stałych. Do tej pory taka nieusprawiedliwiona nieobecność była karana 25-procentową obniżką diety. Wczoraj radni obniżyli kary do zaledwie 10 procent.

- Wnioskujemy o taką obniżkę, gdyż praca radnego to nie tylko branie udziału raz w miesiącu w sesji, ale także posiedzenia komisji, a większość radnych pracuje przecież w dwóch - przekonywała Henryka Sójka, przewodnicząca Rady Gminy. - Są też inne, dodatkowe spotkania. Obniżenie kar jest zasadne.

Po jej wystąpieniu nastąpiło od razu głosowanie nad uchwałą, gdyż żaden z radnych nie chciał zabrać głosu w tej sprawie. Niemal wszyscy byli za obniżeniem kar za nieobecności. Od głosu wstrzymał się zaledwie jeden radny.

Radni gminy Czarna Dąbrówka mają obecnie jedne z najwyższych uposażeń. Średnio wynoszą one ponad tysiąc złotych miesięcznie. Podstawowa dieta radnego wynosi 574 zł. Przewodnicząca Rady Gminy Czarna Dąbrówka otrzymuje 1914 zł, jej zastępcy 957 zł, a przewodniczący stałych komisji rady po 701 zł.

Z obniżkami kar dla radnych nie zgadzają się sołtysi, którzy niewielkie diety otrzymują tylko wtedy, gdy uczestniczą w posiedzeniach rady.

- Jak nie przyjdziemy na sesję, to nie mamy prawa do wynagrodzenia. A przecież nasza praca nie polega tylko na siedzeniu na sesji. Z tego wychodzi, że są jednak równi i równiejsi. Prawo głosu mają tylko radni - podkreśla Zbigniew Nasfeter, sołtys Nożyna.

- Moim zdaniem, my, jako sołtysi, też powinniśmy mieć stałe ryczałty za naszą pracę, a nie tylko diety za obecność podczas posiedzeń rady - dodaje Józef Natkaniec, sołtys Czarnej Dąbrówki.
Podczas wczorajszej sesji radni uchwalili, że sołtysi od nowego roku otrzymają po 6 procent najniższego wynagrodzenia, czyli po 76 zł za udział w sesji, która jest tylko raz w miesiącu.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie