Radni Koalicji Obywatelskiej nie chcą wywłaszczenia Pola Bitwy na Westerplatte

(KGK)
Karolina Misztal
Radni Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku złożyli apel w sprawie projektu ustawy przewidującej wywłaszczenie Pola Bitwy na Westerplatte. Sprawa będzie poruszona na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbędzie się 30 maja br.

- Jako Radni Koalicji Obywatelskiej wyrażamy sprzeciw wobec planów wywłaszczenia Pola Bitwy na Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wyrażonych we wniesionym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – mówią przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.

Projekt apelu został wniesiony do Rady Miasta Gdańska jako projekt klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Zostanie włączony do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska - 30 maja br.

"Koncepcję wywłaszczenia Pola Bitwy na Westerplatte poczytujemy za próbę przejęcia Pomnika Obrońców Wybrzeża Westerplatte i corocznych obchodów zainicjowanych 20 lat temu przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Podobnie jak fortelem prawnym zostało przejęte Muzeum II Wojny Światowej, co doprowadziło m.in. do usunięcia dotychczasowego filmu wieńczącego wystawę główną" - czytamy w apelu.

"Apelujemy do posłów i senatorów Rzeczpospolitej Polskiej, a w sposób szczególny do parlamentarzystów Pomorza, którzy w sposób szczególny powinni szanować uczucia i opinię gdańszczanek i gdańszczan, o powstrzymanie prac parlamentarnych nad projektem ustawy" - piszą na końcu apelu.

Czytaj także: Jest projekt ustawy o budowie muzeum na Westerplatte. Dulkiewicz alarmuje: to próba zabrania Westerplatte pod określone cele polityczne

Przypomnijmy, że grupa posłów z Pomorza, z Kazimierzem Smolińskim z PiS na czele, chce za pomocą specjalnej ustawy przyspieszyć budowę muzeum na Westerplatte.

"Lex Westerplatte" - tak nowy projekt specustawy posłów PiS o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nazywają jej przeciwnicy - m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Również prezydent Gdańska oskarża PiS o próbę przejęcia Westerplatte i apeluje o wycofanie się z tego pomysłu.

- Tylnymi drzwiami, bez konsultacji społecznych, bez analiz, bez rozmów także ze środowiskiem kombatanckim Prawo i Sprawiedliwość chce podjąć jedyną słuszną decyzję. Na to zgody nie będzie - powiedziała kilka dni temu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Z kolei Kazimierz Smoliński z PiS, jeden z głównych inicjatorów specustawy, zarzuca miastu brak współpracy.

- Miasto torpeduje wszelkie działania Muzeum II Wojny Światowej jeżeli chodzi o współpracę w zakresie zagospodarowania tego terenu. Serce mnie boli, gdy patrzę na to, jak ten teren jest niewykorzystany, jaki tam panuje straszliwy bałagan. Pani prezydent Gdańska powinna się wstydzić za stan Westerplatte - uważa Kazimierz Smoliński.

Zobacz też: "Westerplatte nie jest na sprzedaż". Prezydent Gdańska odrzucił propozycję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polihistor

Precz z Platformą i jej poplecznikami!

P
Polihistor

"Walczą o Westerplatte"? Dobre! :-)

Westerplatte nie jest gdańskie, ani plaCformerskie, tylko polskie. Jak cały Gdańsk.

Kapewu?

Dodaj ogłoszenie