Rada Przedsiębiorczości apeluje o uregulowanie pracy zdalnej. "Polski rynek pracy musi dostosować się do nowej rzeczywistości"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Przedsiębiorczości przedstawiła postulaty odnoszące się do przyszłego kształtu regulacji.
Rada Przedsiębiorczości przedstawiła postulaty odnoszące się do przyszłego kształtu regulacji. 123RF
Udostępnij:
Rada Przedsiębiorczości apeluje o konieczność stworzenia regulacji pracy zdalnej "przyjaznej dla obu stron stosunku pracy". Chodzi o to, żeby nie nakładać nadmiernych obciążeń, zwłaszcza na małe firmy, a także umożliwić szczegółowe rozstrzygnięcia na na poziomie zakładowym. - Polski rynek pracy musi dostosować się do nowej rzeczywistości- napisano.

Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że uwzględniając przyszłość i potrzeby rynku pracy, pojawią się pracownicy, którzy po doświadczeniu pracy zdalnej, w przyszłości nie będą zainteresowani podjęciem pracy w modelu tradycyjnym lub jedynie częściowo będą chcieli korzystać z możliwości pracy zdalnej.

- Wprowadzenie odpowiednio wyważonej regulacji prawnej może wpłynąć na uatrakcyjnienie formy zatrudnienia jaką jest umowa o pracę poprzez zapewnienie pracownikom większej elastyczności, a także wyrównywanie szans na rynku pracy, poprzez aktywizację osób dotychczas ograniczonych w możliwości podjęcia pracy zarobkowej- napisano.

Jak czytamy, po blisko rocznym stosowaniu elastycznych rozwiązań większość pracowników wykonujących pracę w sposób zdalny pozytywnie ocenia taką formę zatrudnienia. Z korzyści najczęściej podawane są: oszczędność czasu i na dojazd do i z miejsca pracy, większą łatwość łączenia pracy z obowiązkami domowymi, co, jak napisano- przekłada się wprost na zmniejszenie obciążenia psychicznego i poziomu stresu.

Ponadto odniesiono się do stwierdzenia, że praca zdalna powoduje alienację pracownika i ograniczenie pewnych benefitów. - Opinia taka nie znajduje potwierdzenia w praktyce- wyjaśniono. Powołując się na badania przeprowadzone przez Mercer Polska napisano, że "w przypadku szerokiego stosowania pracy zdalnej, świadczenia dodatkowe nie ulegają redukcji".

W związku z zaawansowanym dialogiem w ramach Rady Dialogu Społecznego dotyczącym wprowadzenia do kodeksu pracy przepisów regulujących pracę w formie zdalnej, Rada Przedsiębiorczości przedstawiła postulaty odnoszące się do przyszłego kształtu regulacji:

  1. rekomendujemy, aby zrezygnować z nakładania na strony stosunku pracy obowiązku określania konkretnego miejsca wykonywania pracy w przypadku pracy zdalnej.
  2. dostrzegamy konieczność uwzględnienia kwestii wyposażenia pracowników w niezbędny sprzęt i materiały do wykonywania pracy, a także zwrotu kosztów związanych z eksploatacją urządzeń niezbędnych do wykonywania pracy w formie zdalnej. Postulujemy jednak, aby szczegółowe rozwiązania w tym zakresie były pozostawione do rozstrzygnięć na poziomie zakładowym.
  3. postulujemy, aby dokumentacja pracownicza związana z zatrudnianiem pracowników w formie zdalnej mogła być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej, a oświadczenia i wnioski składane w formie dokumentowej.
  4. w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy dalsze prace muszą uwzględniać dążenie do zmniejszenia obciążeń pracodawców, precyzyjnego określenia zakresu ich odpowiedzialności. W szczególności małe i średnie firmy oczekują rozwiązania, które określi jakie minimalne wymogi powinny być spełnione przy pracy zdalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Rada Przedsiębiorczości apeluje o uregulowanie pracy zdalnej. "Polski rynek pracy musi dostosować się do nowej rzeczywistości" - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie