Rabenda i Błeńska apelują do władz miasta: Westerplatte do wysprzątania

Natalia Grzybowska
Podczas wtorkowej (14.05.2019) konferencji zwołanej na Westerplatte, Radny Miasta Gdańska Karol Rabenda oraz Poseł na Sejm RP Magdalena Błeńska zwrócili uwagę na ilość śmieci i zaniedbań znajdujących się na tym terenie. Natalia Grzybowska
Podczas wtorkowej konferencji zwołanej na Westerplatte, Radny Miasta Gdańska Karol Rabenda oraz Poseł na Sejm RP Magdalena Błeńska zwrócili uwagę na ilość śmieci i zaniedbań znajdujących się na tym terenie. Zaapelowali do władz miasta o jak najszybsze zainteresowanie się tym tematem i rozwiązanie problemu.

We wtorek rano, 14 maja, na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Radnego Miasta Gdańsk Karola Rabendę oraz Poseł na Sejm RP Magdaleną Błeńską z Partii Porozumienie dotycząca śmieci i zaniedbań znajdujących się na terenie tego Miejsca Pamięci.

Zdaniem organizatorów spotkania przez ostatnie lata teren walk, ważny z punktu widzenia nie tylko rodzimej, ale i światowej historii, był zapomniany przez lokalne władze.

- Przez 30 lat władze Gdańska doprowadziły Westerplatte do absolutnej ruiny, bo to nie są zniszczenia wojenne, to są zniszczenia przez zaniedbanie władz Gdańska - w przeddzień briefingu napisała na swoim profilu Magdalena Błeńska. - Syf i smród i ZERO wykorzystania potencjału naszego narodowego skarbu i Miejsca Pamięci o wielkiej, międzynarodowej, historycznej wartości!

ZOBACZ TEŻ:

Muzeum II Wojny Światowej twierdzi, że teren Westerplatte je...

Radny Karol Rabenda i Poseł Magdalena Błeńska apelowali by teren Westerplatte został objęty wyjątkowym mecenatem miejskim oraz przede wszystkim nadzorem konserwatora zabytków. W ich odczuciu Westerplatte powinno zostać objęte szeroko zakrojonymi działaniami rewitalizującymi.
Zwrócili uwagę, że brak zainteresowania i działań ze strony odpowiednich organów doprowadziły do sytuacji, w której wieża obserwacyjna, wartownia, koszary wojskowe, magazyny amunicji oraz schron uległy dewastacji.

Organizatorzy spotkania zasugerowali, że w tym miejscu konieczny jest monitoring, jak i zbudowanie zaplecza sanitarnego, zaś obiekty zabytkowe powinny zostać należycie zabezpieczone. Jak najszybciej należy też podjąć działania zmierzające do właściwego upamiętnienia i przywrócenia wyjątkowego charakteru miejsca, a także godne upamiętnienie obrońców Westerplatte, którzy polegli walcząc o naszą wolność i niepodległość.

- To co ujrzeliśmy jest zatrważające, żeby jedno z najważniejszych miejsc II Wojny Światowej było w takim przerażającym stanie. Będziemy apelować do władz Gdańska o interwencję - napisał na facebooku Karol Rabenda.

- Pani prezydent Dulkiewicz zamiast krzyczeć "nie oddamy Westerplatte", miotła do ręki i posprzątać Westerplatte! - ostro skwitowała sytuację posłanka. - Westerplatte było państwową placówką wojskową a nie gdańską! Widocznie Gdańsk nie jest wystarczająco odpowiedzialny, aby móc mu powierzać pieczę nad tak ważnymi zabytkami. Konserwator zabytków do dymisji... choć po tylu nieodwracalnie zniszczonych zabytkach w Gdańsku, to już właściwie do kryminału.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie