Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Qlic-Covid - aplikacja z Pomorza będzie wykrywała potencjalne ogniska koronawirusa

MT
Zespół Qlic-Covid
Zespół Qlic-Covid mat. prasowe
Zespół programistów i informatyków z Trójmiasta, we współpracy ze środowiskiem naukowo-medycznym, opracował narzędzie, które pomoże w zidentyfikowaniu obszarów najbardziej zagrożonych przyrostem potencjalnych zachorowań na COVID-19.

Dzięki dedykowanej aplikacji webowej, będzie można lepiej zrozumieć sposób i tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa i zdecydowanie lepiej przygotować się na kolejne fazy epidemii. Ale do tego projektu potrzebujemy zaangażowania jak największej części społeczeństwa.

Narzędzie opracował zespół: pomysłodawca i inwestor - General Systems & Software (Poland) Ltd, twórca aplikacji i inwestor - Solwit SA, konsultant strategiczny - Izabela Disterheft, konsultant medyczny - Jarosław J. Fedorowski, prof. uniw., MD, PhD, MBA, FACP, FESC.

Projekt ma charakter non-profit. Dwie trójmiejskie firmy General Systems & Software (Poland) Ltd. oraz Solwit SA, we współpracy z naukowcami i lekarzami, pragną w ten sposób wesprzeć walkę z koronawirusem. Twórcy liczą na to, że będzie to wspólna akcja obywatelska, która dzięki udziałowi mieszkańców będzie mogła pomóc lekarzom i epidemiologom.

Narzędzie Qlic-Covid, wykorzystujące technikę geo-mapowania umożliwi szczegółową prezentację rozłożenia w przestrzeni miejskiej nowo powstających ognisk zakażenia, z dokładnością do wskazania dzielnicy, w której mogą mieć miejsca przyszłe zachorowania. Analiza danych zebranych od osób zgłaszających występowanie objawów, pozwoli na przedstawienie mapy powstających ognisk chorobowych. Będzie można zobrazować lokalizacje, które będą wymagały szczególnie intensywnej obserwacji, a w kolejnej fazie bardziej intensywnych działań, niż pozostałe rejony.

Analiza w czasie rzeczywistym może pomóc w oszacowaniu zjadliwości wirusa oraz sposobu i szybkości jego rozprzestrzeniania się. Może pomóc w opracowaniu kluczowych parametrów epidemiologicznych, takich jak: okres inkubacji i okresy zakaźne oraz opóźnienia między zakażeniem, a wykryciem, izolacją i zgłaszaniem przypadków.

- Lekarze oraz epidemiolodzy będą mogli wykorzystać zebrane dane do dalszych analiz sposobu rozprzestrzeniania się pandemii w populacji oraz w przyszłości mapowania zachorowań względem takich czynników jak pogoda czy np. ruch uliczny. To pozwoli na lepsze zrozumienie przebiegu pandemii i szybciej będzie można reagować na jej kolejne fazy - przekunują autorzy narzędzia.

Z kolei mieszkańcy otrzymają wiedzę na temat miejsca, w którym żyją. Dzięki temu będą mogli wprowadzić więcej własnych działań profilaktycznych, więcej dbałości o zdrowie, samoobserwacji i lepszego przestrzegania zaleceń.

Do udziału w projekcie zaproszeni są wszyscy obywatele, zarówno osoby z objawami, jak i osoby bez objawów choroby. Wystarczy wejść na stronę qlicmed.com, na której należy wypełnić krótką ankietę. Pytania dotyczą między innymi: samopoczucia, leczonych chorób, przedziału wiekowego, płci. Co jest istotne dla uczestników, cała procedura jest szybka, w 100 proc. anonimowa, bezpieczna i nie ma związku z gromadzeniem danych osobowych. Nie wykorzystuje trackingu. Proces dotyczy jedynie geo-mapowania i jest zabezpieczony certyfikatem SSL.

Twórcy programu są otwarci na współpracę z kolejnymi instytucjami medycznymi i naukowymi, które zechcą dołączyć do projektu, zgłaszając swoje uwagi i wpływając dzięki temu na jego doskonalenie i rozwijanie.

Więcej o aplikacji tutaj: qlicmed.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki