PŻB dla Duńczyków?

  PŻB dla Duńczyków?

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Duńska firma żeglugowa DFDS, europejski potentat w przewozach promowych, jest zainteresowany przejęciem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - Polferries SA w Kołobrzegu, największego polskiego armatora i operatora promowego. Z Bałtyku mogą więc zniknąć promy z napisem Polferries.
  Władze PŻB nie potwierdzają tej informacji, więcej do powiedzenia mają związki zawodowe działające w tej firmie.

  Przejęcie skomercjalizowanego przedsiębiorstwa może nastąpić już w połowie przyszłego roku, choć według wcześniejszych planów, PŻB ma być sprywatyzowana do końca 2010 roku.

  Jan Warchoł, prezes PŻB Polferries przekazał, że nic mu nie wiadomo o planowanym przejęciu PŻB przez DFDS, a tym samym jego floty i bazy promowej w Gdańsku.
  O pozostawieniu na rynku promowym polskiej marki "Polferries" zadecyduje kupujący akcje przedsiębiorstwa, ale będzie to, oczywiście, przedmiotem negocjacji z inwestorem jeszcze przed prywatyzacją.

  - Istniejąca od ponad 30 lat marka "Polferries" ugruntowała swoją pozycję, a więc rozsądny inwestor z niej nie zrezygnuje - mówi Jan Warchoł.

  Związkowcy z Solidarności PŻB potwierdzają informację o sprywatyzowaniu firmy do czerwca 2009 roku z udziałem DFDS. Aby przedsiębiorstwo się rozwijało, potrzebuje pieniędzy zasobnego inwestora. Eugeniusz Matuszczak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego przy PŻB SA, poinformował, że sytuacja pracowników w sprywatyzowanym przedsiębiorstwie może się zmienić, ale związki zawodowe liczą na to, że podpisany przez nie i inwestora pakiet socjalny ureguluje wszystkie sprawy załogowe, płacowe i socjalne. MZZ przy PŻB będzie chciał wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki dla pracowników.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo