reklama

Puszka dla św. Mikołaja. 16 grudnia wielka zbiórka w kościołach na ratowanie bazyliki św. Mikołaja. Dominikanie dziękują!

(KGK)Zaktualizowano 
P.Świderski
W niedzielę 16 grudnia br. w kościołach całej Archidiecezji Gdańskiej odbyła się zbiórka do puszek przeznaczona na ratowanie bazyliki św. Mikołaja, której grozić może nawet katastrofa budowlana.

Dominikanie zamieścili list z podziękowaniem za wsparcie wszystkim, którzy chcą wspomagać ratowanie bazyliki.

- Wszyscy z pewnością wiemy o dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Ta wielowiekowa świątynia - świadek wielu niezwykłych wydarzeń z życia Kościoła na Pomorzu, która jako jedna z nielicznych przetrwała gehennę II wojny światowej, dzisiaj potrzebuje naszego wsparcia – apelują przedstawiciele Kurii.

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku na archiwalnych zdjęciach. Ja...

Ratujmy kościół św. Mikołaja! Nie pozwólmy, żeby się zawalił!

Zbiórka do puszek to decyzja ks. Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

- Niech ta braterska pomoc udzielona jednej z naszych archidiecezjalnych wspólnot parafialnych wpisze się w adwentowe dzieło niesienia pomocy potrzebującym - przyznają władze Kurii.

Przetrwał wojny i pożogi. Uczył wolności. Jest miejscem magicznym. Dziś potrzebuje pomocy. "Świętemu Mikołajowi wali się dom"

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku zamknięty do odwołania. Wyłąc...

- Nadal potrzebujemy wsparcia. Przygotowujemy się do przyjęcia dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale zbieramy środki na konieczny wkład własny - mówi nam o. Michał Osek, syndyk gdańskiego klasztoru Dominikanów.

Osiadające filary, spękania na łukach i sklepieniach średniowiecznej świątyni doprowadziły do zamknięcia 31 października kościoła prowadzonego przez Dominikanów.

Trudno w tej chwili oszacować koszty całej misji ratunkowej, wiadomo, że tylko na pierwszy etap prac, oceniających stopień zagrożenia, trzeba będzie wydać pół miliona złotych. Władze Gdańska postanowiły przekazać na ten cel 300 tys.

Mieszkańcy Trójmiasta ruszają na ratunek bazylice św. Mikołaja. Po naszej publikacji udało się zebrać ok. 100 tys. złotych

Groźba katastrofy budowlanej, wisząca nad jednym z najstarszych gdańskich kościołów, bazyliką św. Mikołaja, poruszyła też mieszkańców Trójmiasta. Po naszej publikacji udało się zebrać na pierwszy etap prac ok. 100 tys. złotych.

Dominikanie zorganizowali też na FB akcję „Zajrzyj do Mikołaja”, polegającą na zbiórce archiwalnych zdjęć.

Konto na Mikołaja: wpłaty złotówkowe: 77 1140 1065 0000 3926 9300 1018. Przelewy zagraniczne: PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002. SWIFT: BREXPLPWGDAKlasztor Dominikanów, ul. Świętojańska 72, Gdańsk

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tak to widać !

Trzeba zdemontować tę "ruinę", odzyskać wysiłkiem społecznym materiał budowlany, zbudować nowe fundamenty, i odbudować (solidnie) "nowe a la stare !". Tak to "wygląda", patrząc racjonalnie ! Inaczej będziemy mieć nowy element afery "Amber Gold" !!!!!!.

Dodaj ogłoszenie