MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Puste półki, brak towaru w sklepach. Czy sklepy mogą zostać zamknięte? Ministerstwo uspokaja: sklepy będą działać normalnie! Zalecenia GIS

Maria Poznańska
Ministerstwo uspokaja: sklepy działają i będą działać normalnie!
Ministerstwo uspokaja: sklepy działają i będą działać normalnie! Karol Makurat
Ze sklepowych półek w szybkim tempie znikają produkty spożywcze i artykuły higieniczne. Polacy wykupują szczególnie mleko, mąkę, masło i mięso. W wielu miejscach brakuje także makaronu, ryżu, jajek, mydła i papieru toaletowego. Po decyzji premiera o zamknięciu szkół i przedszkoli, Polacy postanowili od razu uzupełnić zapasy. Już w środę pomorskie sklepy przeżywały oblężenie. Ministerstwo odpowiada: wszystkie sklepy działają i będą działać normalnie!

Produkty znikają z półek sklepowych. Dlaczego sklepy przeżywają oblężenie?

Po środowym ogłoszeniu przez rząd zamknięcia szkół, przedszkoli, uczelni i kin, Polacy ruszyli do sklepów. Pojawiały się niesprawdzone informacje o planowanym zamknięciu obiektów usługowych. Te doniesienia zdementowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na Twitterze.

- Nie ma mowy o zamykaniu żadnych placówek handlowych - zapewniła.

Rząd uspokaja i podkreśla, że aktualnie nie ma potrzeby robienia zapasów.

Tak wyglądały w środę (12.03.2020) półki w sklepach w Trójmieście.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Eksperci przekonują, że zwiększone zapotrzebowanie na produkty to reakcja na decyzję władz. Dlaczego ludzie masowo ruszyli do sklepów i wykupują produkty z długą datą ważności?

– Odpowiedzi na to pytanie należy doszukiwać się w psychologii społecznej i tym, w jaki sposób inni ludzie wpływają na nas, na nasz sposób myślenia, emocje i postawy – uważa dr Andrzej Szymkowiak z Katedry Handlu i Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wskazuje też, że widząc paniczne kupowanie produktów, możemy zareagować na dwa sposoby: negować zasadność takiego zachowania lub podążać za tłumem.

Zalecenie Głównej Inspekcji Handlowej dla sklepów:

 • Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 • Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
 • Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 • Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 • Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 • Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
 • Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 • Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 • Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
 • Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
 • Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
 • powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
 • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.
 • NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki