MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Pusta noc" w Gdyni i Wejherowie. Spektakl na orkiestrę smyczkową, chór, solistów i aktorów

Justyna Degórska
Maciej Miecznikowski będzie jednym z solistów
Maciej Miecznikowski będzie jednym z solistów Sławomir Mielnik
Spektakl "Pusta noc" w Gdyni i Wejherowie. W czwartek 11.10.2018 i piątek 12.10.2018 widzowie będą mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Pusta noc”, czyli dzieła na orkiestrę smyczkową, chór, solistów i aktorów, połączonego z pokazem multimedialnym.

Oba widowiska rozpoczną się o godz. 19.30, najpierw w Kolegiacie pod wezwaniem Świętej Trójcy przy ul. Kościuszki 2 w Wejherowie, a dzień później w Kolegiacie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26 w Gdyni. Wstęp jest bezpłatny.

- Niezwykłość tego projektu to nieszablonowa koncepcja - informuje Jarosław Szydłak, prezes Katolickiego Amatorskiego Centrum Kultury w Gdyni, które współorganizuje całe przedsięwzięcie. - „Pusta noc - Gdy odchodzisz duszo” będzie wydarzeniem dźwięku, słowa, światła, obrazu, ciszy i gry aktorskiej. Zostaną zestawione obok siebie klasyczne elementy koncertu symfonicznego z udziałem chóru z nowoczesnymi elementami multimedialnych projekcji oraz efektów świetlnych i dźwiękowych.

Zobacz również: Camerata Musicale z Weroniką Korthals i Cezarym Paciorkiem w Kolegiacie w Wejherowie

Spektakl jest przedsięwzięciem całkowicie autorskim. Reżyserem widowiska jest Wojciech Rybakowski, a dyrygentem Jacek Brzoznowski. Muzykę i aranżacje stworzył Cezary Paciorek, który grał będzie przy okazji na pianinie i akordeonie. Solistami spektaklu będą Katarzyna Bierecka i Maciej Miecznikowski. Na kontrabasie zagra Paweł Urowski, a na perkusji Adam Golicki.

Za wizualizacje odpowiadają Artur Wyszecki i Wojciech Ostrowski. Autorem tekstów jest Jerzy Stachurski. W projekt zaangażowana została też Cappella Gedanensis oraz Camerata Musicale przy wsparciu śpiewaków chóru Harmonia, za którego przygotowanie odpowiadała Aleksandra Janus. Na scenie pojawią się ponadto członkowie chóru Cantores Veiherovienses oraz aktorzy ze stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy. Tacy artyści zapewniają wysoki poziom koncertu.

- Niezwykłość tego projektu to także temat “Pusta noc”, nawiązujący do zapomnianego obyczaju gromadzenia się w ostatnią noc przed pogrzebem w domu zmarłego - podkreśla Jarosław Szydłak, prezes Katolickiego Amatorskiego Centrum Kultury w Gdyni. - Obyczaju, który pozwalał oswoić się człowiekowi ze śmiercią i zachęcał do refleksji. W zamyśle twórców widowisko nie ma być tylko formą artystyczną wypowiedzi na temat nie istniejącego już obrzędu pustej nocy, ale ma być przypomnieniem tego tradycyjnego rytuału i okazją do refleksji nad ludzkim życiem.

Nieprzypadkowa jest też data wystawienia spektaklu, krótko przed Świętem Zmarłych.

- Nasz projekt może stać się rodzimą odpowiedzią na zakradające się do polskiej kultury obce zwyczaje, związane z tym okresem - deklaruje Jarosław Szydłak.

Spektakl „Pusta noc” objęty został patronatem „Dziennika Bałtyckiego”.

Zobacz też: Verba Sacra 2018 w kolegiacie wejherowskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki