Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pulsoksymetr - ile kosztuje i jak działa pulsoksymetr napalcowy? Co mierzy i w jaki sposób go używać? Gdzie go kupić?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Pulsometry do użytku domowego można zakupić w sieci. Ale... który wybrać? Ile za niego zapłacimy? Specjalnie dla Was postanowiliśmy zebrać kilka najciekawszych propozycji. Sprawdźcie sami!Ile kosztują pulsoksymetry? Ceny i opisy produktów na kolejnych stronach;nf
Pulsometry do użytku domowego można zakupić w sieci. Ale... który wybrać? Ile za niego zapłacimy? Specjalnie dla Was postanowiliśmy zebrać kilka najciekawszych propozycji. Sprawdźcie sami!Ile kosztują pulsoksymetry? Ceny i opisy produktów na kolejnych stronach;nf Źródło: Freepik
Pulsoksymetr - do czego służy i jak działa? Pacjenci z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji, otrzymają pulsoksymetr - zapowiedział pod koniec minionego tygodnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Urządzenie nakłada się na palec. Mierzy liczbę uderzeń serca na minutę oraz stopień nasycenia krwi tlenem. Co trzeba o nim wiedzieć? Jaki pulsoksymetr warto posiadać w domu? Ile kosztują najpopularniejsze pulsoksymetry? Sprawdźcie naszą galerię!

Pulsoksymetr. Dla kogo i do czego służy? Dla zakażonych, niewymagających opieki szpitalnej

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos w dyskusji na temat sposobu opieki nad osobami z potwierdzonym koronawirusem. Zapowiedział on, że chorzy niewymagający hospitalizacji, leczący się w domu - otrzymają sprzęt do monitorowania stanu zdrowia - pulsoksymetr.

- W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi. Urządzenia będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych - oświadczył przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia

Zapisy z pulsoksymetru będą analizowane przez specjalne centrum, które zostanie powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

Informację tę potwierdziło na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Pulsoksymetr - co to za urządzenie?

Pulsoksymetr to jedno z podstawowych urządzeń medycznych, służące badaniu i monitorowaniu parametrów życiowych. Za jego pomocą mierzy się saturację, czyli poziom wysycenia krwi tlenem. Urządzenia te wraz z rozwojem technologii, mają coraz więcej funkcji. Pulsoksymetr może być urządzeniem stacjonarnym lub przenośnym.

Ze względu na możliwość mierzenia poziomu saturacji, pulsoksymetry cieszą się w ostatnich miesiącach dużą popularnością. Dlaczego? Bowiem mogą przydać się osobom z koronawirusem, które przechodzą zakażenie łagodnie i nie wymagają hospitalizacji.

Do czego służy i kiedy przydaje się pulsoksymetr?

Pulsoksymetr służy głównie do oznaczania poziomu wysycenia krwi - hemoglobiny - tlenem. Umożliwia on zbadanie poziomu niedotlenienia organizmu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Dzięki tym urządzeniom możemy zmierzyć także wartość pulsu, pomiar oddechu oraz położenie rurki wewnątrztętniczej - wszystko to zależy jednak od rodzaju urządzenia.

Pulsoksymetr przydaje się w następujących sytuacjach:

  • u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami oddychania, szczególnie w przypadkach jeśli chory korzysta z koncentratora tlenu
  • w zaawansowanych chorobach układu oddechowego szczególnie w jednostkach chorobowych np. POChP, w zaostrzeniach astmy czy innych schorzeniach dróg oddechowych
  • w nagłych przypadkach, gdy istnieje podejrzenie, iż u pacjenta występuje niedotlenienie organizmu
  • u pacjentów w śpiączce klinicznej
  • monitorowaniu chorych z anemią
  • w badaniach wydolnościowych u sportowców
  • przy monitorowaniu wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową
  • podczas zabiegów operacyjnych przeprowadzanych, w znieczuleniu ogólnym oraz w okresie pooperacyjnym

Rodzaje pulsoksymetrów

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje pulsoksymetrów - napalcowe i stacjonarne.

  1. Pulsometr napalcowy - charakteryzuje się czujnikiem zakładanym na palec osoby badanej. Przeznaczony jest on do użytku pozaszpitalnego, dlatego osoba zaznajomiona z mechanizmem pulsometru, będzie mogła dokonywać pomiarów niemal w każdej chwili. Jak sama nazwa mówi - nakładamy go na palec i wtedy dokonujemy pomiaru.
  2. Pulsometr stacjonarny - ma zastosowanie głównie w szpitalach, domach opieki oraz wszelkich placówkach medycznych. Posiada więcej funkcji niż pulsometr napalcowy. Oprócz nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi za jego pośrednictwem można dokonać pomiarów ciśnienia, oddechu, a także sprawdzić położenie rurki wewnątrztętniczej. Pulsoksymetr stacjonarny zakładany jest nie tylko na palec, ale również na płatek ucha.

Pulsoksymetr a koronawirus

U osoby zdrowej norma saturacji oscyluje na poziomie 95-99 proc. W sytuacji, gdy jej wartość będzie niższa, a pacjent wykazuje objawy koronawirusa - konieczna może być hospitalizacja. W pierwszym stadium koronawirusa saturacja zazwyczaj nie ulega nagłemu spadkowi, dlatego też - gdy zaobserwujemy spadek poniżej wspomnianej normy, oznaczać to będzie, że choroba weszła w kolejny etap. W takiej sytuacji nie należy tego ignorować i zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Pulsoksymetr - ile kosztuje? Poszczególne urządzenia, ceny

Od kilku dni zastanawiasz się nad ceną pulsoksymetru? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu wszelkie najistotniejsze informacje na temat rodzajów i cen pulsoksymetrów. Wystarczy kliknąć w poniższą galerię!

Pulsometry do użytku domowego można zakupić w sieci. Ale... który wybrać? Ile za niego zapłacimy? Specjalnie dla Was postanowiliśmy zebrać kilka najciekawszych propozycji. Sprawdźcie sami!Ile kosztują pulsoksymetry? Ceny i opisy produktów na kolejnych stronach;nf

Pulsoksymetr - ile kosztuje i jak działa pulsoksymetr napalc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki