Pułkownik w obronie majora

  Pułkownik w obronie majora

  Darek Janowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Gdańsku trwa trzeci proces majora Zbigniewa Grzegorowskiego, byłego zastępcy szefa gdańskiej filii Urzędu Ochrony Państwa, oskarżonego o fałszowanie i podrabianie dokumentów zdeponowanych w tamtejszym archiwum.
  Prokuratura postawiła Grzegorowskiemu zarzut przerobienia spisu treści teczki, w której miały się znajdować dokumenty agenta o pseudonimie Bolek, kojarzonego z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Grzegorowski miał w ten sposób pomóc nieustalonej osobie w usunięciu części dokumentów, które podobno kompromitowały Wałęsę.

  Ponadto oskarżono go o nakłanianie do składania fałszywych zeznań maszynistki, która występuje jako świadek w tej sprawie. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

  Na wczorajszej niejawnej rozprawie zeznawał płk Henryk Żabicki, były zwierzchnik Grzegorowskiego. Twierdzi on, że akt oskarżenia oparty jest na dwóch - jak powiedział po rozprawie - "ewidentnie sfałszowanych dokumentach".

  - Że to są falsyfikaty, to dla mnie nie ulega wątpliwości - utrzymuje Żabicki. Te dokumenty to dwa spisy treści tzw. teczki administracyjnej, z których wynika, że miała zawierać ściśle tajne dokumenty dotyczące Lecha Wałęsy.

  - W takich teczkach nie było miejsca na podobne papiery - zapewnił Żabicki. - One były trzymane w ściśle tajnych teczkach. Te fałszywki spreparowano po naszym odejściu z UOP [po 16 kwietnia 1995 r. - red.]. Jestem pewien, że zrobiono to gdzieś poza Gdańskiem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo