Puckie kamienice jak spod igły. Za ponad 5 mln zł będą remontować fasady i podwórka [ZDJĘCIA, WIDEO]

penZaktualizowano 
Termomodernizacja budynków w Pucku Piotr Niemkiewicz
Prawie 5,5 mln złotych pochłonie rewitalizacja 30 budynków - kamienic i wspólnot mieszkaniowych. Projekt Rewitalizacja Centrum Pucka przeprowadzony zostanie przez mieszkańców i Urząd Miasta, z kasy którego na dofinansowanie przeznaczono blisko 2 mln zł.

Piękniejszy Puck - pod takim hasłem przebiegać będzie projekt termomodernizacji kamienic oraz budynków komunalnych. Do wspólnej realizacji tej inwestycji Urząd Miasta zaprosił mieszkańców, którzy wzięli udział w otwartym konkursie "Rewitalizacja centrum Pucka".

Co się zmieni w powiatowym mieście? Prace obejmą m.in. fundamenty, elewacje, ocieplenie budynków, wymianę lub naprawę dachów, remont klatek schodowych a nawet zagospodarowania sąsiedztwa - podwórek.
- Na pewno będzie lepiej i to pod wieloma względami: bezpieczniej, ładniej, bardziej ekologicznie - zapewnia burmistrz Hanna Pruchniewska. - Będzie na pewno ekonomicznie dla mieszkańców wspólnot mieszkaniowych, które podpisały umowę i przystępują do programu rewitalizacji.

Remontowane będą budynki na ulicach: 1 Maja, 10 Lutego, Plac Obrońców Wybrzeża, Morskiego Dywizjonu Lotniczego, Sobieskiego, Gdańskiej, Wałowej, Nowy Świat, gen. Józefa Hallera, Judyckiego, Sambora, Mestwina, Bogusława i Dworcowej.

ZOBACZ TEŻ: Zakupy i remonty w Szpitalu Puckim: telediagnostyka, rejestracja i konsultacje z lekarzem przez internet.

Projekt obejmujący centrum - śródmieście - Pucka już się rozpoczął i musi zakończyć się do końca roku 2019. Do końca marca burmistrz miasta ma podpisać umowę w sprawie unijnej dotacji na ten cel z pomorskim marszałkiem.

W jakim zakresie i gdzie zostaną wykonane prace modernizacyjne? O tym decydować będą właściciele konkretnych budynków.
- Liczymy na to, że całość dojdzie do skutku - mówi Norbert Groenwald, pełnomocnik wspólnoty z ul. 1 Maja. - Od frontu już mamy ładną elewację, ocieplony, teraz czas na boki i zaplecze od strony podwórka.

Inna kamienica - na ul. Bogusława, która powstała w 1910 roku też wymaga prac, na które część środków dołoży marszałek, ale swoją partię będą musieli wysupłać także sami najemcy.
- Wiadomo, trzeba było zwiększyć stawkę na remonty - mówi Maria Lesner. - Jesteśmy za, bo chcemy by nasz dom być ocieplony i lepiej wyglądał. A w przyszłości był także podłączony gaz.

Cały projekt kosztować będzie ponad 5 milionów złotych. Właściciele puckich kamienic mogli składać projekty w wysokości maksimum 120 tys. zł, a jeśli w zakres prac wchodziły też podwórka, suma rosła do 180 tys. zł. Miasto najwięcej jednostkowo dołoży 90 tys. zł, a w sumie ok. 2 mln zł.
- Poza jedną wspólnotą, wszystkie zdecydowały się robić prace kompleksowo - mówi burmistrz Pruchniewska.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie