reklama

Puck: Mieszkańcy chcą miejsca do spacerowania

Piotr NiemkiewiczZaktualizowano 
Nad zatoką stanął płot i tablice zakazujące spacerów<br>
Nad zatoką stanął płot i tablice zakazujące spacerów Piotr Niemkiewicz
Oddajcie nam spacerowy i rowerowy trakt nad zatoką! - apelują mieszkańcy Pucka w odezwie do władz miasta.

Teren leżący w Nadmorskim Parku Krajobrazowym odgrodzili prywatni inwestorzy, którzy nad wodą budują apartamentowce. I powiesili tablice zakazujące wstępu osobom.

- Świetny pomysł - kpił nasz Czytelnik, turysta z Wrocławia. - Spędzam tu wakacje i nadziwić się nie mogę, kto zezwolił na taką głupotę!

Pucczanie, niczym Marcin Luter w Wittenberdze, "przybili" swój otwarty list przy drzwiach wejściowych do Urzędu Miasta. W odezwie dostało się miejscowej parafii oraz włodarzom. Poszło o kilkusetmetrowy odcinek malowniczej drogi, która przebiega przy samej krawędzi puckiego klifu. Od lat było to tradycyjne miejsce spacerów i wycieczek rowerowych. Pamięta je dobrze wiceburmistrz Pucka Zdzisław Jaroni.

- Z dziećmi chodziłem tu na narty - wspomina włodarz.

Nadzatokowe tereny w latach 90. minionego wieku władze państwa przekazały puckiej parafii, w ramach rekompensaty. Kościół działki podzielił i sprzedał osobom fizycznym, a miasto wyłączyło tę część Pucka z planu miejscowego.

- Rozpętała się wokół tego tematu wielka burza na sesji - komentuje Piotr Kozakiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta. - Ostrzegaliśmy, że właściciele będą mogli zagrodzić ścieżkę i zamkną ją. Samorządowiec mówi też, że wówczas radnych uspokoił ówczesny burmistrz, Adam Zażembłowski. Ten miał rzekomo zapewnić, że dostęp do spacerowej ścieżki będzie.

- Widać, kolega ma pamięć lepszą ode mnie - ripostuje dziś ironicznie Zażembłowski i odbija piłeczkę. - Protesty były, ale to nie ja podejmowałem decyzję. Ona leżała w gestii rady. Ogień ponownie rozgorzał, gdy inwestorzy - po uzyskaniu zezwoleń - ogrodzili teren i rozpoczęli budowę. Do magistratu co rusz przychodzili oburzeni. Do włodarzy trafiło pismo podpisane przez ok. 400 pucczan - głównie emerytów.

- Tak naprawdę nie wszyscy z nich do końca wiedzieli, w jakiej sprawie się podpisują - mówi nam wiceburmistrz Jaroni. - Ale informację o niezadowoleniu przyjęliśmy. Problem w tym, że miasto dziś niewiele może zrobić. Spacerowo-rowerowa ścieżka jest w prywatnych rękach.

- A to rzecz święta - podkreśla burmistrz Marek Rintz. - Nie możemy przecież nakazać: oddaj nam swoją ziemię. Burmistrzowie rozpoczęli rozmowy z właścicielami terenów, by złagodzili stanowisko i wydzielili ścieżkę dla wszystkich. Na razie spełzło na niczym, bo sprzedaż apartamentów jeszcze się nie zakończyła.

- Sprawa jest otwarta, ale to nie temat do rozmów z deweloperem, tylko przyszłymi mieszkańcami - podsumowuje Jaroni. - Niewykluczone, że uda się ich nam przekonać, by nieco cofnąć płot.
Włodarze wpadli na pomysł, aby pobudować schody - by można zejść i wejść na plażę i ominąć zagrodzony teren. Co jest nie w smak pucczanom.

Anonimowi mieszkańcy, którzy "przybili" odezwę, zapowiadają, że będą monitorować sprawę i publikować materiały o kolejnych uchybieniach i niedopatrzeniach. Miasto jednak nie zamierza oficjalnie odpowiedzieć autorom pisma. - Komu mamy odpowiedzieć? Nikt z nazwiska nie miał odwagi się podpisać - mówi wiceburmistrz Jaroni i zapewnia, że urzędnicy blog będą czytać.

Czy Pucczanom uda się odzyskać swoją ścieżkę? Zapraszamy do komentowania artykułu.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie