OPRAC.: Filip Bares
Pawel Relikowski / Polska Press
Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w Dżakarcie. Dominująca w tej konkurencji Polka w finale pokonała reprezentantkę gospodarzy Desak Made Ritę Kasumę Dewi. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kałucka.

Ola Mirosław znów zwycięska

To drugie w tym roku zmagania w tej konkurencji, a 29-letnia Mirosław, rekordzistka świata w tej konkurencji, była najlepsza także w ubiegłym tygodniu w Seulu. W sumie zwyciężyła w sześciu ostatnich rundach PŚ, w których brała udział.

Dwukrotna mistrzyni świata i Europy w tej specjalności zajęła pierwsze miejsce w sobotnich eliminacjach, a dzień później wyeliminowała m.in. Aleksandrę Kałucką w półfinale. Druga z Polek w wyścigu o trzecie miejsca okazała się lepsza od Chinki Deng Lujian.

Puchar Świata we wspinaczce sportowej w Dżakarcie

Na szóstym miejscu uplasowała się inna z Polek Natalia Kałucka, wyeliminowana w ćwierćfinale przez swoją siostrę Aleksandrę. Na 15. pozycji sklasyfikowana została Patrycja Chudziak, a na 25. Anna Brożek.

Kolejne zawody PŚ w tej konkurencji odbędą się 19-21 maja w Salt Lake City. Główną imprezą sezonu będą mistrzostwa świata w Bernie w drugiej połowie sierpnia. W Szwajcarii, oprócz medali, stawką będą też olimpijskie kwalifikacje. Aby ją zdobyć trzeba zająć jedno z dwóch czołowych miejsc podczas zawodów.

Zmagania we wspinaczce sportowej planowane są także na Igrzyskach Europejskich w Krakowie, które odbędą się już w przyszłym miesiącu dniach 21 czerwca - 2 lipca.

W 2021 roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutowała w programie olimpijskim, a Mirosław zajęła wysokie, czwarte miejsce w finale zawodów w kombinacji. W 2024 roku w Paryżu jej popisowa specjalność będzie już osobną konkurencją - liczymy na złoto.