Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej. Żeglarze musieli sprawdzić się w zmiennych warunkach wiatrowych

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Bartosz Modelski/fb Polski Związek Żeglarski
Przez trzy dni w Krynicy Morskiej na Zalewie Wiślanym prawie 160 żeglarzy i żeglarek rywalizowało w drugiej części regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Poznaliśmy zwycięzców w klasach 29er, 49er, 49erFx, HC-15, A-class, Finn, OKD, Europa oraz L'Equipe.

Tym razem zawodnicy nie mieli szczęścia do wiatru. Pierwszego dnia regat z powodu zbyt silnych warunków wiatrowych sędziowie w obawie o bezpieczeństwo żeglarzy nie zdecydowali się na puszczenie wyścigów, zaś w niedzielę, ostatniego dnia regat, rozegrano tylko jeden wyścig. Jedynie w sobotę wiało na tyle stabilnie, że odbył się komplet wyścigów.

- Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego to impreza, w której szansę na pokazanie się ma w szczególności żeglarska młodzież. Dla nas trenerów jest to również doskonała okazja do obserwacji najbardziej utalentowanych żeglarzy, sprawdzenia jak się rozwijają, jakie robią postępy, gdzie mają rezerwy. Te wszystkie informacje później okazują się bardzo przydatne w planowaniu ich żeglarskiego rozwoju i typowaniu na kolejne klasy. Cieszę się, że w tym roku do Krynicy przyjechały ścigać się bardzo mocne nazwiska, jak Agata Barwińska, aktualna wicemistrzyni świata w klasie Laser, czy zawodnicy ze światowej czołówki w klasie 49er. Możliwość rywalizacji z tak doświadczonymi żeglarzami stanowi dla tych młodych zawodników dodatkową motywację i jest świetną nauką - mówi Rafał Szukiel, trener główny PZŻ ds. dzieci i młodzieży.

Najwięcej emocji towarzyszyło rywalizacji w klasie 49er.

Do Krynicy, gdzie zazwyczaj ścigają się młodzi polscy żeglarze, przyjechały dwie czołowe załogi świata - Dominiak Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk).
Jak można było przypuszczać to oni nadawali ton rywalizacji wygrywając po dwa wyścigi. Ostatecznie o jeden punkt lepsza okazała się załoga Buksak Wierzbicki i to oni mogli cieszyć się z kolejnego sukcesu w tym sezonie. Pierwszą trójkę zamknęli Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn).

W klasie 49erFX

Na remisie wygrała załoga Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia) i Marcel Montrymowicz (Olsztyński Klub Żeglarski). Panowie wyprzedzili żeńską załogę Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Na trzeciej pozycji uplasowały się Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn).

W klasie 29er

Zwyciężyła warszawska załoga Katarzyna Wajdowska żeglująca z Leonem Sapijaszko (Golden Boats Academy Warszawa). Drugą lokatę zajęli: Stanisław Radojewski i Aleksander Ślusarczyk (Jacht Klub Wielkopolski), uzyskując taką samą ilość punktów.
Na najniższym stopniu podium stanął Aleksander Daniszewski, który w duecie żeglował z Borysem Podumisem (UKS Navigo Sopot). W kategorii kobiet zwyciężyły Antonina Ołowiak i Magdalena Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn).

W klasie A-Class[/b] (jednoosobowy katamaran) trzykrotnie pierwszy na mecie zameldował się Andrzej Senkus, pokonując Jacka Noetzela i Michała Kaszczuka. Wszystkie załogi reprezentują barwy UKS Navigo Sopot.

Jakub Wyroba (Lider Kraków) i Jakub Kwiatkowski (Polskie Stowarzyszenie Klasy Hobie PHCA) zwyciężyli w klasie HC-16]. Krakowianie pokonali Igę Saj i Maksymiliana Nadolskiego (Stowarzyszenie Port Mechelinki). Brązowe medale uzyskali Franciszek Wołyniec i Jarosław Stella (UKS Navigo Sopot).

W klasie Finn, w pierwszej „trójce” wszystkie rozegrane wyścigi ukończył Krzysztof Stromski. Reprezentant Yacht Club Rewa wygrał regaty przed Bartoszem Szydłowskim (Legia Warszawa) i Andrzejem Romanowskim (AZS Poznań)

Igor Derwich (KU AZS WUT Warszawa), pomimo jednego słabszego wyścigu, nie miał sobie równych w klasie Europa. Drugie miejsce zajął Bartosz Miziewicz (ŻLKS Kiekrz Poznań), a trzecie Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz Poznań).

Zacięta rywalizacja toczyła się wśród najmłodszych zawodników w klasie L'Equipe. Ostatecznie pierwsze miejsce obronił Wojciech Markwart, żeglujący z Jakubem Hermańskim (Nauticus YC Olsztyn).
Olsztyńską załogę o jeden punkt wyprzedziła załogę Maurycy Odejewski i Igor Pawłowski (Chojnicki Klub Żeglarski). Na trzecim miejscu podium stanęli Aleksander Kolman i Mateusz Budzisz (Nauticus YC Olsztyn).

W klasie OK Dinghy**
regaty wygrał Michał Strumnik (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy).** Na drugiej pozycji uplasował się Radosław Droździk (Yacht Klub Polski Bielsko), a na trzeciej Marek Bernat (Olsztyński Klub Żeglarski).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki