Ptaszyn Wróblewski z Pawłem Tartanusem w duecie

  Ptaszyn Wróblewski z Pawłem Tartanusem w duecie

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W ostatnich kilkudziesięciu latach obserwujemy współistnienie na rynku muzycznym tego co stare, współczesne i przyszłościowe, a mody muzyczne wracają na cyklicznych zasadach. Dowodem na to koncert ultratradycyjnego duetu Tartanus-Wróblewski.
  Saksofonista, kompozytor, aranżer i popularyzator muzyki Jan Ptaszyn Wróblewski jest prawdziwą instytucją w polskim jazzie. Brał udział w odrodzeniu tego gatunku w latach 50. w Polsce i nieprzerwanie od ponad półwiecza jest jego wiodącą postacią.

  Grał w wielu stylach od jazzu nowoorleańskiego po umiarkowaną awangardę, ale przede wszystkim jest wielkim muzycznym erudytą, zawsze wiedzącym, co i dlaczego chce zagrać. W swoim głównym obecnie zespole, kwartecie z braćmi Niedzielami i Marcinem Jahrem, uprawia współczesny mainstream, ale zapragnął znów poczuć magię jazzu najwcześniejszego, zwanego tradycyjnym. Tą magią chce zarazić słuchaczy i z pewnością mu się to uda.

  Ptaszyn chce przypomnieć nam, że na początku XX wieku jazz był muzyką rozrywkową Afroamerykanów, do których po trochu dołączali biedni emigranci z Europy, zwłaszcza Żydzi, Włosi i Irlandczycy. Jazz jest wypadkową tych tradycji, o czym część muzyków i publiczności zdołała już zapomnieć.

  Ultratradycyjne Duo stworzył wraz z grającym na banjo i śpiewającym Pawłem Tartanusem, muzykiem grającym od debiutu w 1972 r. wyłącznie jazz tradycyjny. Tartanus współtworzył tak znane zespoły jak Swing Workshop, Hagaw (z Ptaszynem), Old Timers i Prowizorka Jazz Band. Obecnie współpracuje z formacją Jazz Makers i słusznie jest uważany za jednego z najlepszych w naszym kraju specjalistów od archaicznych technik wykonawczych.

  Obaj panowie mają zasłużoną opinię urodzonych showmanów, mamy więc gwarancję znakomitej zabawy przy muzyce tak starej, że aż nowej.


  Sopot, czwartek, g. 20.00, Zielony Dwór, al. Niepodległości 781, bilety: 50 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo