Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasie osiedle na Wyspie Sobieszewskiej czeka na pierwszych lokatorów. Do wyboru są różne apartamenty

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Choć to nie "Ptasie radio", tu również ptasiego świergotu nie zabraknie. Na Wyspie Sobieszewskiej, dzięki uprzejmości stowarzyszenia jej miłośników, powstało osiedle dla skrzydlatych mieszkańców dzielnicy. Świeżoupieczeni rodzice będą mogli spokojnie odchować tam swoje dzieci. Apartamenty czekają na pierwszych najemców.

W drodze do wejścia na plażę nr 16, przy leśnej ścieżce (przy ul. Radosnej), zamontowano wyjątkowe ptasie osiedle. Powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, a zrealizowane zostało ze środków Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej Miasta Gdańska.

- Na Wyspie Sobieszewskiej buduje się sporo apartamentowców, dlatego przekornie wymyśliliśmy, że tworząc ptasie osiedle my też staniemy się deweloperami - mówi Mieczysława Cierpioł ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, inicjatorka projektu.

Osiedle składa się z dziesięciu budek lęgowych. Dzięki podpisom i zdjęciom ptaków dowiadujemy się, w jakiej budce może zamieszkać kawka, gągoł, bogatka, modraszka, sosnówka, sikora uboga, dudek, szpak, kowalik, pustułka, jerzyk, mazurek... i wiele innych. Czasami to nawet 4-5 różnych gatunków ptaków, które mogą korzystać z jednego rodzaju schronienia.

"Osiedle" prezentuje styl raczej klasyczny - drewniane obudowy, płaskie dachy i charakterystyczne okrągłe wejścia. Zbudowane ptasie budki różnią się wielkością - dostosowaną do wielkości ptaków zamieszkujących tutejsze okolice. Można je zobaczyć spacerując jednym z popularniejszych szlaków w kierunku plaży.

- Ochrona środowiska znajduje się w działaniach statutowych naszego stowarzyszenia - dodaje Mieczysława Cierpioł. - Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że ptasie budki znacznie różnią się od siebie, w zależności od gatunku i rozmiaru ptaka. Na ogół wiszą one 3 metry na ziemią i nie da się im dobrze przyjrzeć.

Niewątpliwie pomysł przypadł do gustu mieszkańcom Sobieszewa. Co prawda zaczęli przynosić w to miejsce jedzenie dla ptaków, bo budki lęgowe pomylili z karmnikami, ale liczą się dobre intencje.

- Cieszę się, że w ten sposób uwrażliwiamy gdańszczan i budzimy w nich wewnętrzną potrzebę opieki nad braćmi mniejszymi - podkreśla pomysłodawczyni. - W ostatnich latach w Sobieszewie powycinano wiele starych drzew. Kiedyś ptaki świetnie sobie radziły i z łatwością znajdowały miejsce, by uwić gniazdo, teraz trzeba im w tym trochę pomóc. Jeżeli chociaż jeden ptak zadomowi się na naszym osiedlu to będzie to dla nas ogromna satysfakcja.

Nowa tablica z domkami nie jest jedynym obiektem na wyspie, z którego można czerpać wiedzę ornitologiczną. Tuż obok niej znajduje się tzw. ptasi zegar, z którego można wyczytać, w jakich godzinach możemy posłuchać treli poszczególnych gatunków. Jeszcze więcej informacji pozyskamy z plansz wywieszonych w wiatach, znajdujących się na leśnej ścieżce zdrowia. Ponadto w ostatnią sobotę maja sobieszewską tradycją stał się już Ptasi Piknik, podczas którego można m.in. przysłużyć się skrzydlatym przyjaciołom i zbudować dla nich domek.

- Niestety nasza dzielnica nie załapała się na kacze i łabędzie automaty, a tegoroczna zima była naprawdę ciężka - mówi Mieczysława Cierpioł. - Ludzie dokarmiają ptaki czym się da. Ale pani z urzędu obiecała mi, że w przyszlym roku na pewno nad Wisłą staną jeden albo dwa automaty. Chcielibyśmy dostać również karmniki, które moglibyśmy rozdystrybuować wśród mieszkańców.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki