Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w powiecie puckim. Pamiętajcie, by nie zbliżać się do martwych ptaków!

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Straż Miejska Władysławowo
Mamy ptasią grypę w powiecie puckim - potwierdzają urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Pucku. Wirusa H5N8 wykryto u łabędzia, który zamarzł na Zatoce Puckiej w okolicach Swarzewa. Z wód zatoki zebrano łącznie 13 martwych ptaków. Urzędnicy apelują: nie zbierajcie przymarzniętych do lodu łabędzi.

Martwe łabędzie przymarznięte do skutej lodem Zatoki Puckiej poruszyły ludzi, którzy na turystycznym i rybackim akwenie od kilku dni dostrzegają te ptaki. O niecodziennych i makabrycznych zjawiskach alarmowano służby weterynaryjne, strażników oraz urzędników. Zaniepokojeni ludzie bili na alarm: ptaki padają z głodu i zimna.

Martwe łabędzie na Zatoce Puckiej. To ptasia grypa!

Martwe ptaki znaleziono m.in. na Zatoce Puckiej w Swarzewie i Władysławowie. Mają być także przy helskich plażach - informują mieszkańcy i przyjezdni.

W Starostwie Powiatowym w Pucku temat jest znany, a pierwsze kroki zostały już poczynione.

- Trzy martwe łabędzie znajdowały się na lodzie w Swarzewie, 10 kolejnych we Władysławowie, Było podejrzenie ptasiej grypy, więc konieczne okazały się badania - wylicza Karol Miller, naczelnik Wydziału Aktywności Społecznej w Starostwie. - Teraz mamy już pewność. U jednego z ptaków ze Swarzewa wykryto obecność wirusa H5N8.

Nie zbliżaj się do martwych ptaków!

W Pucku we wtorek 16.02.2021 r. zebrał się zespół zarządzania kryzysowego, któremu przewodniczył Piotr Bolin. A działania służb w powiecie puckim trwają już kilka dni. Straż Miejska we Władysławowie ostrzegła, by do ptaków leżących na lodzie po prostu się nie zbliżać.

Dotyczy to łabędzi, kormoranów, kaczek masowo gromadzących się na Zatoce Puckiej, ale też innych przedstawicieli awifauny.

- W dniu dzisiejszym prowadzone są akcje zabezpieczania miejsc występowania martwych zwierząt przez Zespół Straży Pożarnej, Straż Miejską oraz Policję - poinformowali wczoraj strażnicy.

Urzędnicy i służby w powiecie puckim apelują: widzisz martwego lub osłabionego ptaka? Zostaw go w spokoju. Możesz poinformować weterynarza, lokalną straż lub policję, ale nie zabieraj go ze sobą do samochodu lub na sanki i nie próbuj ratować.

Usuwaniem martwych zwierząt zajmą się poszczególne gminy powiatu puckiego.

- Ptasia grypa ma 100% skuteczności. Nie ma na nią leku czy szczepionki - przypomina Karol Miller. - Chory ptak nie ma szans na przeżycie. I choć ta grypa nie jest groźna dla ludzi, to możemy być jej nosicielami. Stąd nasz gorący apel do wszystkich, którzy teraz pojawią się przy Zatoce Puckiej: pod żadnym pozorem proszę nie ruszać leżącego na śniegu czy lodzie ptactwa.

W czwartek na części terenu powiatu puckiego pojawią się specjalne tablice ostrzegawcze. Na pewno pojawią się w Swarzewie i na terenie leżącym w promieniu 10 kilometrów od wioski w gminie Puck.

Mają przede wszystkim informować o obecności ptasiej grypy i przestrzegać ludzi przed kontaktem z latającymi zwierzętami.

Osobna procedura czeka też urzędników w powiecie puckim - ci przejdą szkolenie, by wiedzieć, jak radzić sobie w tej kryzysowej sytuacji.

Wcześniej ptasią grypę wykryto w Wejherowie. W tutejszym Parku Miejskim padły trzy czarne łabędzie. Obecność wirusa H5N8 potwierdził Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie.

- Choroba charakteryzuje się nietypowym przebiegiem, a zmiany początkowo mogą się ograniczyć do spadku produkcji i zmniejszenia pobierania paszy. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na każdy przypadek podwyższonej śmiertelności w stadach drobiu - poinformowała w piśmie skierowanym m.in. do wejherowskiego starostwa Wioletta Drygas - Bogucka, powiatowy lekarz weterynarii w Wejherowie.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki