Ptasia grypa nad Zatoką Pucką. "Działania podjęto niezwłocznie". Starosta pucki odpowiada na zarzuty posła Płażyńskiego!

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Strażacy zbierali martwe ptaki w gminie Władysławowo Magdalena Gębka-Scuffins
Starosta powiatu puckiego Jarosław Białk odpowiada na zarzuty posła na sejm RP Kacpra Płażyńskiego, dotyczące działań w związku z ptasią grypą i setkami martwych ptaków, głównie łabędzi w okolicach Zatoki Puckiej. "W powiecie puckim działania podjęto niezwłocznie!"

Ptasia grypa na Pomorzu. Martwe ptaki na Zatoce Puckiej

Poseł na Sejm RP z ramienia PiS Kacper Płażyński spotkał się m.in. z przedstawicielami Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturowego Nasza Ziemia z Kosakowa i wraz z nimi zwołał konferencję prasową, podczas której zarzucił władzom samorządowym powiatu puckiego m.in. nieradzenie sobie z wybijającą ptaki chorobą i nieszukanie pomocy na wyższych szczeblach, u wojewody.

Ptasia grypa w powiecie puckim. Kacper Płażyński interweniuj...

Jednak starosta powiatu puckiego Jarosław Białk wystosował komunikat, w którym stawia sprawę jasno: w powiecie puckim działania podjęto niezwłocznie, sytuacja jest na bieżąco monitorowana, wielkie podziękowania należą się m.in. strażom gminnym i strażakom ochotnikom, którzy zajmują się zbieraniem padłych ptaków, a brak tej wiedzy u posła Kacpra Płażyńskiego wynika z braku chęci zwykłej komunikacji ze Starostwem Powiatowym w Pucku.

Ptasia grypa w rejonie Zatoki Puckiej? Strażacy w weekend zb...

Oto pełen komunikat starosty Jarosława Białka w sprawie podejmowanych działań w związku ze stwierdzonym ogniskiem ptasiej grypy w powiecie puckim:

Nawiązując do doniesień medialnych i konferencji prasowej Posła na Sejm RP Pana Kacpra Płażyńskiego o braku koordynacji i opieszałości podejmowanych działań poniżej przedstawiam chronologię podejmowanych działań: w dniu 12 lutego 2021 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii powiadomił Starostę Puckiego o ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 stwierdzonej u padłych łabędzi w miejscowości Swarzewo.

W konsekwencji powyższego wydane zostało Rozporządzenie nr 1/2021 PIW w Pucku w sprawie określenia obszaru zagrożenia wystąpieniem „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” obejmujące swoim zasięgiem promień 10 km od miejsca ujawnienia łabędzi.

Następnie w dniu 22 lutego 2021 r. wydane zostało Rozporządzenie nr 2/2021 rozszerzające obszar zagrożony o kolejne dwie gminy. W chwili obecnej obejmuje ono sześć gmin powiatu puckiego.

W wyniku niezwłocznej reakcji na sytuację kryzysową starosta pucki zwołał dwa posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pierwsze w dniu 16.02.2021, drugie 23.02.2021 r.

Ponadto zorganizowano dwa szkolenia z procedury zabezpieczania martwego ptactwa prowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, dla przedstawicieli wszystkich gmin powiatu puckiego.

W czwartek 18.02.2021 r. na drogach wjazdowych do miejscowości obszaru zagrożonego umieszczono tablice informacyjne z napisem „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony”.

Przygotowano komunikat dla mieszkańców powiatu i przekazano go mediom oraz umieszczono na portalach społecznościowych.

Podejmowane działania mają charakter planowy i wynikają z harmonogramu działań przewidzianych w „Planie Gotowości Zwalczania Influenzy Ptaków o Wysokiej Zjadliwości Na Poziomie Powiatu Puckiego”.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przejęło koordynację zgłoszeń od mieszkańców i turystów oraz nadawanie dalszego biegu i reakcji powołanych służb i podmiotów do zbierania martwego ptactwa.

Działania służb i samorządów lokalnych gmin powiatu puckiego

Powołane zespoły wyjazdowe zbierają padłe ptactwo w dni powszednie do godzin wieczornych, a także w weekendy. Do dnia dzisiejszego (przyp. red. 25 lutego 2021) dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) przyjęli 61 zgłoszeń, w wyniku czego podjęto i zabezpieczono:

  • z terenu gminy Władysławowo - 136 sztuk dzikich ptaków (głównie łabędzie)
  • z terenu miasta Puck i gminy Puck - łącznie 79 sztuk dzikich ptaków (głównie łabędzie).

Do chwili obecnej (przyp. red. 25 lutego 2021) zorganizowano trzy transporty do składowiska utylizacji odpadów kat. I w powiecie inowrocławskim.

Wskazuje się, iż z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Pucku został nawiązany kontakt z asystentem Pana Posła już w dniu 19.02.2021 r. po przesłaniu pisma do Wojewody Pomorskiego w sprawie ptasiej grypy w powiecie puckim.

Niestety Pan Poseł Kacper Płażyński nie był zainteresowany uzyskaniem bieżących informacji na temat podejmowanych działań przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i pomimo kilku prób nawiązania z nim kontaktu do rozmowy nie doszło.

Jednocześnie składam podziękowania pracownikom samorządów gmin, Strażom Miejskim, Gminnym, Ochotniczym Strażom Pożarnym powiatu puckiego za osobiste zaangażowanie i podejmowanie działań również w czasie ponadnormatywnym.

Starosta pucki Jarosław Białk

Ptasia grypa w powiecie puckim. Pamiętajcie, by nie zbliżać ...

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie