Nasza Loteria

Ptasia grypa nad Zatoką Pucką. "Działania podjęto niezwłocznie". Starosta pucki odpowiada na zarzuty posła Płażyńskiego!

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Strażacy zbierali martwe ptaki w gminie Władysławowo
Strażacy zbierali martwe ptaki w gminie Władysławowo Magdalena Gębka-Scuffins
Starosta powiatu puckiego Jarosław Białk odpowiada na zarzuty posła na sejm RP Kacpra Płażyńskiego, dotyczące działań w związku z ptasią grypą i setkami martwych ptaków, głównie łabędzi w okolicach Zatoki Puckiej. "W powiecie puckim działania podjęto niezwłocznie!"

Ptasia grypa na Pomorzu. Martwe ptaki na Zatoce Puckiej

Poseł na Sejm RP z ramienia PiS Kacper Płażyński spotkał się m.in. z przedstawicielami Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturowego Nasza Ziemia z Kosakowa i wraz z nimi zwołał konferencję prasową, podczas której zarzucił władzom samorządowym powiatu puckiego m.in. nieradzenie sobie z wybijającą ptaki chorobą i nieszukanie pomocy na wyższych szczeblach, u wojewody.

Ptasia grypa w powiecie puckim. Kacper Płażyński interweniuj...

Jednak starosta powiatu puckiego Jarosław Białk wystosował komunikat, w którym stawia sprawę jasno: w powiecie puckim działania podjęto niezwłocznie, sytuacja jest na bieżąco monitorowana, wielkie podziękowania należą się m.in. strażom gminnym i strażakom ochotnikom, którzy zajmują się zbieraniem padłych ptaków, a brak tej wiedzy u posła Kacpra Płażyńskiego wynika z braku chęci zwykłej komunikacji ze Starostwem Powiatowym w Pucku.

Ptasia grypa w rejonie Zatoki Puckiej? Strażacy w weekend zb...

Oto pełen komunikat starosty Jarosława Białka w sprawie podejmowanych działań w związku ze stwierdzonym ogniskiem ptasiej grypy w powiecie puckim:

Nawiązując do doniesień medialnych i konferencji prasowej Posła na Sejm RP Pana Kacpra Płażyńskiego o braku koordynacji i opieszałości podejmowanych działań poniżej przedstawiam chronologię podejmowanych działań: w dniu 12 lutego 2021 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii powiadomił Starostę Puckiego o ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 stwierdzonej u padłych łabędzi w miejscowości Swarzewo.

W konsekwencji powyższego wydane zostało Rozporządzenie nr 1/2021 PIW w Pucku w sprawie określenia obszaru zagrożenia wystąpieniem „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” obejmujące swoim zasięgiem promień 10 km od miejsca ujawnienia łabędzi.

Następnie w dniu 22 lutego 2021 r. wydane zostało Rozporządzenie nr 2/2021 rozszerzające obszar zagrożony o kolejne dwie gminy. W chwili obecnej obejmuje ono sześć gmin powiatu puckiego.

W wyniku niezwłocznej reakcji na sytuację kryzysową starosta pucki zwołał dwa posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pierwsze w dniu 16.02.2021, drugie 23.02.2021 r.

Ponadto zorganizowano dwa szkolenia z procedury zabezpieczania martwego ptactwa prowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, dla przedstawicieli wszystkich gmin powiatu puckiego.

W czwartek 18.02.2021 r. na drogach wjazdowych do miejscowości obszaru zagrożonego umieszczono tablice informacyjne z napisem „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony”.

Przygotowano komunikat dla mieszkańców powiatu i przekazano go mediom oraz umieszczono na portalach społecznościowych.

Podejmowane działania mają charakter planowy i wynikają z harmonogramu działań przewidzianych w „Planie Gotowości Zwalczania Influenzy Ptaków o Wysokiej Zjadliwości Na Poziomie Powiatu Puckiego”.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przejęło koordynację zgłoszeń od mieszkańców i turystów oraz nadawanie dalszego biegu i reakcji powołanych służb i podmiotów do zbierania martwego ptactwa.

Działania służb i samorządów lokalnych gmin powiatu puckiego

Powołane zespoły wyjazdowe zbierają padłe ptactwo w dni powszednie do godzin wieczornych, a także w weekendy. Do dnia dzisiejszego (przyp. red. 25 lutego 2021) dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) przyjęli 61 zgłoszeń, w wyniku czego podjęto i zabezpieczono:

  • z terenu gminy Władysławowo - 136 sztuk dzikich ptaków (głównie łabędzie)
  • z terenu miasta Puck i gminy Puck - łącznie 79 sztuk dzikich ptaków (głównie łabędzie).

Do chwili obecnej (przyp. red. 25 lutego 2021) zorganizowano trzy transporty do składowiska utylizacji odpadów kat. I w powiecie inowrocławskim.

Wskazuje się, iż z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Pucku został nawiązany kontakt z asystentem Pana Posła już w dniu 19.02.2021 r. po przesłaniu pisma do Wojewody Pomorskiego w sprawie ptasiej grypy w powiecie puckim.

Niestety Pan Poseł Kacper Płażyński nie był zainteresowany uzyskaniem bieżących informacji na temat podejmowanych działań przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i pomimo kilku prób nawiązania z nim kontaktu do rozmowy nie doszło.

Jednocześnie składam podziękowania pracownikom samorządów gmin, Strażom Miejskim, Gminnym, Ochotniczym Strażom Pożarnym powiatu puckiego za osobiste zaangażowanie i podejmowanie działań również w czasie ponadnormatywnym.

Starosta pucki Jarosław Białk

Ptasia grypa w powiecie puckim. Pamiętajcie, by nie zbliżać ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki