MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa. KOWR zbiera informacje o stratach w Polsce. Producencie, złóż deklarację!

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od 1 stycznia do 15 czerwca br. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB Puławy wyznaczono łącznie 336 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu oraz stwierdzono 88 przypadków HPAI u ptaków dzikich. Wówczas liczba drobiu w ogniskach wynosiła 11 466 784 sztuk.
Od 1 stycznia do 15 czerwca br. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB Puławy wyznaczono łącznie 336 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu oraz stwierdzono 88 przypadków HPAI u ptaków dzikich. Wówczas liczba drobiu w ogniskach wynosiła 11 466 784 sztuk. pixabay.com/UserBot
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozsyła listy polecone do producentów drobiu, którzy w okresie występowania w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków od grudnia 2019 roku do czerwca 2021 roku prowadzili gospodarstwa spełniające kilka kryteriów, o których piszemy poniżej. W liście znajduje się „Deklaracja strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków”.

Ogniska grypy ptaków w Polsce 2021

W 2021 roku w Polsce potwierdzono aż 339 ognisk grypy ptaków. Najnowsze, o którym informował Główny lekarz Weterynarii, stwierdzono 9 sierpnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 112 000 kur niosek. We wspólnym kompleksie ferm w jednej lokalizacji znajdowało się tam 14 kurników o łącznej obsadzie 575 706 kur (powiat żuromiński, województwo mazowieckie).

Główny Inspektorat Weterynarii informował wówczas: "W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę oraz wszystkich zasiedlonych kurnikach w tej lokalizacji, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego".

Deklaracja o stratach z powodu grypy ptaków 2019-2021

Deklaracja strat (...) będzie przesłana przez KOWR listem poleconym do producentów drobiu, którzy w okresie występowania w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków od grudnia 2019 roku do czerwca 2021 roku prowadzili gospodarstwa:

  1. w zakresie działalności nadzorowanej, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. h lub lit. n ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2020 r. poz. 1421),
  2. które znajdowały się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wyznaczonym w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, oraz
  3. ponieśli z tego tytułu straty, z zastrzeżeniem, że nie ubiegają się albo nie przyznano im wsparcia z budżetu państwa, ubezpieczenia lub budżetu UE oraz w stosunku do których powiatowy lekarz weterynarii, na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nie wydał nakazu, w drodze decyzji, zabicia lub uboju drobiu oraz nie zakazał utrzymywania w gospodarstwie drobiu.

To też może Cię zainteresować

Deklarację strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków wraz z załącznikami można złożyć do 11 października 2021 roku w Oddziałach Terenowych KOWR, właściwych ze względu na adres lokalizacji stada, którego dotyczy deklaracja:

  • bezpośrednio,
  • listownie,
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej jako skan (format PDF) na adresy e-mail poszczególnych OT KOWR, dostępne na stronie KOWR www.kowr.gov.pl/kontakt/adresy-e-mail.

Dodatkowe informacje w zakresie Deklaracji strat (…) można uzyskać w OT KOWR, dane kontaktowe dostępne są pod adresem www.kowr.gov.pl/kontakt oraz w Centrali KOWR pod adresem e-mail: [email protected], tel. 22 376 71 09.

Deklarację, instrukcję oraz inne dokumenty można pobrać ---> ze strony KOWR.

Dlaczego KOWR zbiera informacje o stratach z powodu grypy ptaków?

- W związku z kryzysem spowodowanym wystąpieniem na terenie Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z podległymi jednostkami – w tym z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa podjął starania zmierzające do uzyskania z Unii Europejskiej nadzwyczajnych środków wsparcia dla poszkodowanych producentów drobiu - wyjaśnia Karolina Gaweł, rzeczniczka prasowa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Uzyskanie wsparcia wymaga złożenia do Komisji Europejskiej wniosku zawierającego precyzyjnie oszacowane straty w gospodarstwach utrzymujących drób. Wobec wymagania formalnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przystąpił do dystrybucji „Deklaracji strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków”. Złożone deklaracje pozwolą na przygotowanie rzetelnego uzasadnienia wniosku do Komisji Europejskiej - tłumaczy Karolina Gaweł.

Rzeczniczka zaznacza, że proces ubiegania się o wsparcie może zostać uruchomiony po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską złożonego przez Polskę wniosku i ustanowieniu nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiu w Polsce.

Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ptasia grypa. KOWR zbiera informacje o stratach w Polsce. Producencie, złóż deklarację! - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki