Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczoły na dachu Urzędu Miasta w Gdyni od początku roku wyprodukowały około 42 kilogramy miodu!

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wydział Środowiska UM
Pszczoły na dachy Urzędu Miasta Gdyni są w doskonałej formie! Potwierdza to znakomity wynik, czyli 42 kg miodu, który wyprodukowały od początku roku. Pierwsze miodobranie z pasieki na dachu urzędu już za nami.

Miodobranie na dachu Urzędu Miasta Gdynia. Od kiedy się odbywa?

Od trzech lat na dachu głównego gmachu Urzędu Miasta znajdują się cztery ule. Mieszkają w nich pszczoły, które zapylają okoliczne rośliny i produkują miód. W szczycie sezonu na dachu Urzędu Miasta w Gdyni może znajdować się od 50 tysięcy do nawet 100 tysięcy pszczół.

Za nami pierwsze miodobranie w tym sezonie — udało się zebrać około 42 kilogramy miodu! To bardzo dobry wynik, który potwierdza, że owady są w świetnej kondycji i dobrze żyje im się na dachu gdyńskiego ratusza. Pszczelarz nie wybrał rzecz jasna całego miodu. Część została w ulach i może dalej służyć owadom.

Pszczoły zamieszkały na dachu Urzędu Miasta Gdyni trzy lata temu. Wczesną wiosną 2019 roku Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę, dzięki której mieszkańcy miasta mogą zakładać własne pasieki w ogrodach i na dachach budynków. Ambasadorkami tej inicjatywy stały się właśnie pszczoły-urzędniczki.

Jak wygląda miodobranie?

Wiosną, gdy tylko pszczół w ulu przybywa, pszczelarz dostawia tzw. miodnię lub nadstawkę. Miodnię oddziela się od części gniazdowej (rodni) kratą odgrodową, przez które przejdą robotnice, lecz nie matka pszczela i trutnie. To właśnie w miodni pszczoły gromadzą miód. Gdy plastry są już całkowicie zapełnione, pszczelarz wykonuje miodobranie. Jak informują gdyńscy urzędnicy, zebrany miód można zaliczyć do miodów wielokwiatowych, dodatkowo jest bardzo gęsty, a w smaku ma przypominać miody z doliny Loary — mieszaniny ziół i innych roślin.

Każdego roku opiekujący się pasieką pszczelarz, przeprowadza regularne miodobrania. Zebrany miód trafia do słoików. Mieszkańcy otrzymują przy okazji różnych miejskich inicjatyw czy też jako nagrody w prowadzonych przez miasto konkursach.

Chcesz hodować pszczoły? To musisz wiedzieć

W myśl przepisów na posesji, która leży w granicach miasta, można trzymać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od innych zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.

Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli w Gdyni dopuszcza się tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki