Łukasz Konstanty
Benedikt Doll (nr 11) odniósł pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Fot. PAP/EPA/Anders Wiklund
Benedikt Doll wygrał bieg indywidualny na 20 kilometrów podczas odbywających się w Oestersund zawodów biathlonowego Pucharu Świata. Dla Niemca, który w czwartek był bezbłędny na strzelnicy, to pierwsze w karierze miejsce na podium w tej konkurencji.

Najlepszy w dzisiejszych zmaganiach zawodnik w przeszłości trzykrotnie wygrywał zawody Pucharu Świata. Najlepszy okazywał się w sprincie (dwa razy) i biegu ze startu wspólnego. W biegu indywidualnym na najdłuższym dystansie w PŚ nigdy nie zajął wyższego niż szóste miejsca.

Życiowy sukces pod nieobecność kilku czołowych biathlonistów zanotował także Tommaso Giacomel, który zmagania zakończył na drugiej pozycji. Włoch nigdy wcześniej nie stał na podium podczas zawodów Pucharu Świata.

Czołową trójkę uzupełnił Norweg Vetle Sjaastad Christiansen, który w ten sposób zapewnił sobie triumf w klasyfikacji łącznej konkurencji o nazwie bieg indywidualny.

Johannes Thingnes Boe zdobył Kryształową Kulę

Johannes Thingnes Boe, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, z powodu choroby (COVID-19) nie mógł wystąpić w czwartkowym biegu indywidualnym. Nieobecność nie przeszkodziła mu jednak w... zapewnieniu sobie końcowego triumfu i kolejnego sporego zastrzyku gotówki.

Norweg, który ma niemal 400 punktów przewagi nad rodakiem Sturlą Holmem Laegreidem, może już cieszyć się z faktu, iż w jego ręce trafi Kryształowa Kula, która jest przyznawana najlepszemu biathloniście w całym sezonie. Pierwsza lokata w końcowej klasyfikacji łącznej to oczywiście kolejne pieniądze, które trafią na konto Boe - sukces został wyceniony na 40 tysięcy euro.

Jak wypadli Polacy w biegu indywidualnym?

Słaba postawa biegowa i sporo niecelnych prób podczas wizyt na strzelnicy sprawiły, iż nasi biathloniści uplasowali się w czwartkowym biegu w dolnej części stawki. Najlepszy z nich, Andrzej Nędza-Kubiniec, został sklasyfikowany na 64. pozycji, Tomasz Jakieła zajął 76. lokatę, zaś na 82. miejscu zakończył zmagania Wojciech Skorusa

Zawodnicy do rywalizacji powrócą w sobotę. Tego dnia odbędą się biegi sztafetowe kobiet (godzina 14:00) i mężczyzn (16:00). W niedzielę, ostatnim dniu zmagań w Oestersund, odbędą się z kolei biegi ze startu wspólnego.