Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyznano nagrodę im. Lecha Wałęsy - 100 tysięcy dolarów dla Janiny Ochojskiej

red.
archiwum
Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej dostała nagrodę im. Lecha Wałęsy podczas trwającej w Gdańsku konferencji "Solidarność dla Przyszłości". Na nagrodę składają się czek opiewający na sumę 100 000 dolarów amerykańskich z przeznaczeniem na wsparcie działalności laureata, dyplom oraz statuetka.

Janina Ochojska - od wczesnego dzieciństwa zmaga się z chorobą Heinego-Medina. Z ideą pomocy humanitarnej zetknęła się podczas leczenia we Francji w 1984 r. Jako wolontariuszka działała dla fundacji "EquiLibre". W 1989 r. była współzałożycielem polskiego oddziału Fundacji "EquiLibre". W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy humanitarnej dla byłej Jugosławii. W 1994 r. założyła Polską Akcję Humanitarną.

Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. 13 listopada 2009 za zasługi dla wspierania obrazu Polski w świecie poprzez wytrwałą budowę jej wrażliwego, humanitarnego oblicza minister Radosław Sikorski nadał jej Odznakę Honorową "Bene Merito"

Nagroda im. Lecha Wałęs
Nagroda ustanowiona została przez Fundację "Instytut Lecha Wałęsy" w 2008 roku w ramach programu "Solidarność dla Przyszłości".

Nagroda jest wręczana osobom bądź organizacjom działającym na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka. Jest ona wsparciem dla tych, którzy mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata, przeciwstawiać się terrorowi, a poprzez swoje działanie dają nadzieje oraz stwarzają szansę na zmiany polityczne i społeczne.

Do tej pory Nagroda została przyznana dwukrotnie w latach 2008 oraz 2009. Jej laureatami byli Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud za promocję dialogu między-religijnego i wysiłki na rzecz pokoju w na Bliskim Wschodzie oraz irańskie działaczki na rzecz Praw Człowieka i Praw Kobiet Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand.

Wyłącznym Partnerem Nagrody Lecha Wałęsy jest PKO Bank Polski.

(źródło - Solidarność dla Przyszłości)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki