Przyszłość walki z nowotworami to precyzyjna, indywidualna...

  Przyszłość walki z nowotworami to precyzyjna, indywidualna terapia

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z profesorem Zbigniewem Kmieciem, kierownikiem Zakładu Histologii Akademii Medycznej w Gdańsku, organizatorem Międzynarodowego Kongresu Histochemii i Cytochemii, rozmawia Dorota Abramowicz
  Co może nam powiedzieć komórka?

  Człowiek to wszechświat, a w jednej komórce , z której rozwija się cały organizm, jest zapisany szereg możliwości rozwoju tego wszechświata.

  Konkretnie?

  Dlaczego na przykład do dziś tak istotnym problemem medycyny pozostają choroby nowotworowe. Naukowców interesuje między innymi apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórki. To takie zaplanowane samobójstwo, pozwalające na usuwanie starych lub nieprawidłowo funkcjonujących komórek.
  Wiele typów nowotworów ma podłoże w zaburzeniach mechanizmów regulujących apoptozę. Druga sprawa to komórki macierzyste. Część badaczy aktywnie zajmuje się izolowaniem komórek macierzystych z narządów i tkanek dorosłych osobników, inna grupa zajęła się próbą stworzenia z nich poza organizmem takich tkanek jak skóra, chrząstka, kość.

  Chociażby ucha?

  Podjęto taką próbę. W końcu ucho to chrząstka i skóra.

  A rdzeń nerwowy? Tysiące ludzi sparaliżowanych, na wózkach inwalidzkich czekają, żebyście dali im nadzieję.

  Tu również próbuje się wszczepiać komórki macierzyste do rdzenia nerwowego. Bardzo ciekawe informacje na ten temat przedstawią jutro i pojutrze w Gdańsku naukowcy z Chin, którzy przeprowadzają obiecujące doświadczenia na psach i szczurach.

  Szkoda, że jeszcze nie na ludziach.

  Oni są już blisko człowieka. Właściwie - bardzo blisko. W ciągu ostatnich 15 lat dokonał się olbrzymi postęp badań w tej dziedzinie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo