Przyszłe gwiazdy zaczynają od Szkolnego Klubu Sportowego

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Młodzi piłkarze z Kędzierzyna-Koźle rozegrali mecz z ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem. Był on okazją do promowania aktywności ruchowej wśród dzieci.

W sobotę 27 sierpnia na Orliku w Kędzierzynie-Koźlu przeprowadzono multidyscyplinarny trening, którego główną częścią był mecz młodych futbolistów z miejscowych akademii piłkarskich. Udział w grze wziął minister sportu Kamil Bortniczuk. Dzieci podczas meczu wymagały od ministra pełnego zaangażowania piłkarskiego.

Od kilku lat gram w piłkę w Chemiku Kędzierzyn-Koźle. Za niedługo wezmę udział w bardzo ważnym turnieju Tauron Cup i zamierzamy go wygrać - mówił Paweł Kusiak, jeden z młodych piłkarzy. - Moim marzeniem jest zdobyć kiedyś złotą piłkę. Wiem, że doświadczenie i wiedzę zdobywam właśnie podczas takich treningów, jak ten tutaj na boisku Orlik.

Przyszłe gwiazdy zaczynają od Szkolnego Klubu Sportowego

Paweł Kusiak był jednym z kilkudziesięciu dzieci, które wzięły udział w zajęciach. Poza piłką nożną można było potrenować strzelanie z łuku, grę w smolball i wiele innych. Ideą zajęć było namawianie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w zajęciach programu Szkolny Klub Sportowy. Z kolei dorosłych oraz samorządowców przekonywano do udziału w projekcie "Lokalny Animator Sportu". SKS to program od kilku lat wspierany przez PKN ORLEN, który aktywnie angażuje się nie tylko w sport zawodowy, ale także amatorski. Koncern sponsorując kluby, związki oraz komitety sportowe, umożliwia rozwój ponad 40 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Tym samym przyczynia się do promowania aktywnego trybu życia i wychowywania przyszłych pokoleń sportowców.

Dziś stoimy przed koniecznością walki z zagrożeniem cywilizacyjnym, jakim są wszechobecne telewizja, komputery i smartfony - podkreślał minister Kamil Bortniczuk. - Bardzo chętnie promujemy nasz projekt "Lokalny Animator Sportu" a także program Szkolny Klub Sportowy. Na wielu Orlikach w Polsce animujemy życie sportowe. Chcemy, żeby tych młodych ludzi przychodzących na zajęcia było jak najwięcej.

Przyszłe gwiazdy zaczynają od Szkolnego Klubu Sportowego

Minister Bortniczuk przypomniał, że tylko w tym roku programem objęto ponad 1600 boisk w całej Polsce, gdzie zatrudniono 2,5 tysiąca animatorów sportu. - Praktycznie wszystkie wnioski w Polsce o udział w programie zostały pozytywnie rozpatrzone, dlatego zachęcamy wszystkich samorządowców do tego, aby przyłączali się do tej inicjatywy - zaznaczył Kamil Bortniczuk.

Udział w pikniku sportowym wzięła udział także Urszula Włodarczyk, dyrektor Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego, a w latach 1991–2000 czołowa wieloboistka świata. - W moich czasach takich warunków do uprawiania sportu nie mieliśmy - podkreślała, zwracając uwagę na coraz lepszą infrastrukturę sportową do treningów dla dzieci i młodzieży. - Niezmiernie się cieszę, jak widzę tych młodych ludzi, którzy przychodzą tutaj ćwiczyć, brać udział w zajęciach ruchowych. Być może wśród nich są nasi przyszli mistrzowie. Ale też nie o to nam chodzi, aby każdy z tych młodych ludzi musiał osiągać w sporcie wielkie sukcesy. Udział w takich zajęciach przyniesie im wiele korzyści, zarówno dzisiaj, jak i w dorosłym życiu.

Przyszłe gwiazdy zaczynają od Szkolnego Klubu Sportowego

Młodzież podczas zajęć wspierała Emilia Ankiewicz, polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki. Olimpijka z Rio de Janeiro 2016 przekonywała, że do uprawiania sportu trzeba namawiać już najmłodszych.

Najwięksi sportowcy świata zaczynali bardzo często od dodatkowych zajęć sportowych w szkołach, albo od zabawy w sport na podwórku - podkreślała Emilia Ankiewicz. Aktywność sportowa wspiera nasze zdrowie, to fizyczne, ale też mentalne. Dzięki regularnej aktywności jesteśmy szczęśliwsi. Pamiętajmy też, że nie każdy musi być zawodowym sportowcem, ale sport w każdym zaszczepia ducha walki, który przydaje się w wielu sytuacjach w życiu codziennym.

Przyszłe gwiazdy zaczynają od Szkolnego Klubu Sportowego

Program Szkolny Klub Sportowy realizowany jest od 2017 roku i ma na celu promowanie sportu oraz aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Jego istotnym elementem jest stworzenie jak największej grupie chętnych, niezależnie od statusu materialnego, możliwości uczestniczenia w zorganizowanych, systematycznych i atrakcyjnych zajęciach sportowych. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one zazwyczaj dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. SKS-owa społeczność cały czas się powiększa, ponieważ z każdą edycją Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli.

Świetnie się bawiliśmy podczas sobotniego treningu. Przychodzimy tu bardzo chętnie, to okazja do spotkania z kolegami i trenowania piłki nożnej - podsumował Marcel Morelowski, jeden z młodych uczestników pikniku na kędzierzyńskim Orliku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przyszłe gwiazdy zaczynają od Szkolnego Klubu Sportowego - Sportowy24

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki