Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda Doliny Słupi w edukacyjnej pigułce. Otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej [zdjęcia, wideo]

Wojciech Frelichowski
W sali wystawowej Centrum Edukacji Ekologicznej urządzono m.in. kilka dioram prezentujących typowe siedliska związane z rzeką Słupią i jej doliną
W sali wystawowej Centrum Edukacji Ekologicznej urządzono m.in. kilka dioram prezentujących typowe siedliska związane z rzeką Słupią i jej doliną Łukasz Capar
W siedzibie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej. Głównym elementem obiektu jest wystawa prezentująca faunę i florę oraz typowe siedliska związane ze Słupią i jej doliną.

Centrum Edukacji Ekologicznej otrzymało nazwę „Słupia - rzeka wiedzy”. Ma służyć nie tylko jako miejsce poglądowe, ale także jako przyrodnicza placówka edukacyjna.

Centrum utworzono w ramach projektu Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych (ma siedzibę w Słupsku) „Edukacja dla przyrody” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Rozbudowano i wyposażono cztery centra edukacji ekologicznej: oprócz Parku Krajobrazowego Dolina Słupi są to Nadmorski Park Krajobrazowy, Trójmiejski Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy. Wartość tego projektu wynosi ponad 9 mln zł, z czego przeszło 6,3 mln zł pochodzi z Funduszy Unijnych. Resztę wyłożył WFOŚiGW w Gdańsku.

- Podstawowym celem tego działania jest ochrona różnorodności biologicznej Pomorza - wyjaśniła Bożena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. - Chodzi o to, aby edukacja ekologiczna, którą realizujemy, była na wyższym poziomie, żeby mieć nowocześniejsze narzędzia dla tej edukacji i żeby trafiać z nią do różnych grup odbiorców.

Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się w budynku przy ul. Poniatowskiego 4a w Słupsku, w którym mieści się również siedziba Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Głównym miejscem jest hol oraz sala wystawowa, w której urządzono dioramy (scenki) przedstawiające typowe siedliska związane z rzeką i jej doliną. Układ stanowisk nawiązuje do meandrującej rzeki, a tym samym sprawia, że zwiedzający ma odnosić wrażenie przemieszczania się doliną rzeczną. Widzimy zatem modele płazów występujących w wodach Doliny Słupi, owady oraz charakterystyczne zwierzęta.

Wśród dioram rozmieszczono stanowiska edukacyjne zarówno manualne, jak i interaktywne, których zadaniem jest uzupełnienie wiedzy zwiedzającego. Uzupełnieniem ekspozycji są dwa duże akwaria, w których zaprezentowana jest ichtiofauna naszych rzek i jezior, a także gatunki inwazyjne zagrażające naszej rodzimej przyrodzie.

- Różnorodność ekosystemów, jaka występuje w województwie pomorskim, jest wyjątkowa. Jestem absolutnie przekonany, że warto było postawić na parki krajobrazowe i na ten projekt - stwierdził Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który był obecny na otwarciu centrum.

Wykonawcą wystawy jest firma Immerssive Space Projekt, która od 20 lat specjalizuje się kreowaniu przestrzeni wystawowych. Przedstawiciele Parku Dolina Słupski podkreślają, że na terenie Słupska i w najbliższej okolicy nie ma żadnej wystawy przyrodniczej. Zatem ta ekspozycja zapełnia lukę w tym zakresie i może się stać atrakcją dla słupszczan i dla turystów.

Ponadto organizatorzy planują rozszerzyć ofertę edukacyjną skierowaną do odbiorców, realizowaną podczas otwartych akcji, takich jak: Słupska Noc Nietoperzowa, Wystawa Grzybów, warsztaty tarliskowe czy dni otwarte w parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przyroda Doliny Słupi w edukacyjnej pigułce. Otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej [zdjęcia, wideo] - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki