Przynajmniej dwa nowe pociągi Impuls od nowosądeckiego...

  Przynajmniej dwa nowe pociągi Impuls od nowosądeckiego Newagu pojawią się w grudniu na pomorskich torach

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kontrakt na dostarczenie pięciu pięcioczłonowych składów elektrycznych podpisano w w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim.
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Bołt

  Kontrakt na dostarczenie pięciu pięcioczłonowych składów elektrycznych podpisano w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim. Będą to nowoczesne, znane już pasażerom SKM Trójmiasto pociągi typu Impuls, tyle, że w jeszcze bogatszej wersji.
  Nowe pociągi przewiozą pasażerów na najdłuższych trasach województwa, przede wszystkim między Słupskiem a Trójmiastem. Po elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, będą mogły kursować również na niej.

  Podpisany w poniedziałek kontrakt opiewa na 123 mln zł. Aż 85 proc. tej kwoty to pozyskane przez samorząd województwa środki unijne.

  Kontrakt na dostarczenie pięciu pięcioczłonowych składów elektrycznych podpisano w w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim. materiały prasowe


  - Od dawna zabiegaliśmy by w naszym taborze znalazły się nowoczesne, elektryczne pociągi, które służyć będą nie tylko pasażerom na linii aglomeracyjnej. Ta umowa to nowe rozdanie dla przewozów kolejowych na Pomorzu - mówił na uroczystości marszałek Mieczysław Struk.

  W umowie zapisano, że pierwsze dwa z zamówionych pociągów mają trafić na Pomorze do 10 grudnia, kolejne w czerwcu 2019 roku, a ostatni we wrześniu 2020 r.


  Czytaj: Tylko Newag chętny do wyprodukowania pięciu nowych pociągów elektrycznych dla Pomorza  - Jeśli władze województwa będą gotowe, to deklaruję, że jesteśmy w stanie znacznie skrócić te terminy. Możemy dostarczyć w grudniu więcej niż dwa składy, a komplet do końca pierwszego kwartału przyszłego roku - mówił Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag SA.

  - Będziemy na to gotowi, przesuniemy odpowiednio środki, aby mieszkańcy Pomorza jak najszybciej mogli skorzystać z tych nowoczesnych pociągów - odpowiedział marszałek.

  Impuls dla woj. pomorskiego będą miały maksymalnie 100 m długości i będą dysponowały minimum 195 stałymi miejscami siedzącymi i 30 uchylnymi. Liczba miejsc stojących ma być natomiast obliczona według parametru 4 osoby/m2. Co bardzo istotne, pociągi te jako pierwsze w Polsce będą miały aż po 20 miejsc rowerowych. Do dyspozycji pasażerów w składach będą dwie toalety, w tym jedna w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Składy będą też wyposażone też m.in. w internetową sieć wi-fi, system zliczania pasażerów czy defibrylatory. Jeśli tylko infrastruktura kolejowa PKP PLK na to pozwoli, Impulsy będą mogły rozwijać prędkość 160 km/h.

  W umowie między władzami województwa a Newagiem jest także opcja dotycząca zamówienia w kolejnych latach następnych pięciu składów.


  POLECAMY POMORSKIE MOTOFAKTY.PL:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY