Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjęto nową sieć szkół w Gdańsku. Zobacz, gdzie pójdzie twoje dziecko

AMN
Nową sieć szkół w Gdańsku przegłosowano na czwartkowej sesji
Nową sieć szkół w Gdańsku przegłosowano na czwartkowej sesji Piotr Hukało
Radni z Gdańska przegłosowali projekt nowej sieci szkół w mieście. Zmiany wymusiła reforma edukacji planowana przez rząd PiS.

Projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego został przegłosowany w czwartek na specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Projekt referował wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk oraz Wicedyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Krygier.

- Szacowany koszt reformy to 25 mln zł. Większość zmian musi zostać wykonana do 1 września 2017 roku. Ale drugim elementem są koszty osobowe. Łączna liczba nauczycieli w szkołach publicznych w Gdańsku to 6, 6 tys. nauczycieli. Łącznie w gimnazjach jest ponad 1,3 tys. nauczycieli. W roku 2017 zagrożone będą 392 etaty pedagogiczne i 65 etatów administracji i obsługi – mówił Grzegorz Krygier. - Odpłyną nauczyciele najmłodsi, którzy w najmniejszym stopniu są chronieni przepisami prawa.

Gdańsk. Zobacz, gdzie od września 2017 r. pójdzie do szkoły twoje dziecko [PODZIAŁ NA DZIELNICE]

Piotr Kowalczuk tłumaczył że nakładają się teraz na siebie dwie reformy. W tym samym czasie samorządy muszą tworzyć nową sieć szkół, czyli przekształcać szkoły i tworzyć nowe obwody szkolne, ale także spełnić drugi obowiązek – tak zaplanować sieć przedszkolną, by od września znalazły się miejsca dla wszystkich dzieci, także 3-letnich.

Kazimierz Koralewski, radny PiS mówił, że z danych systemu Informacji Oświatowej wynika, że dzięki zmianom zwiększy się liczba etatów dla nauczycieli. - Bo średnia liczba uczniów w oddziale w szkole podstawowej jest mniejsza niż w gimnazjach. W Gdańsku istnieje więc teoretyczna możliwość dodatkowego zatrudnienia 35 nauczycieli.

Beata Wierzba z PO zwróciła uwagę, że szkoły nie mogą rozpocząć rekrutacji, bo dopiero do 15 kwietnia będą znany procedury dotyczące rekrutacji. Dotąd było znane do 15 stycznia. Piotr Kowalczuk dodał: - Ta zmiana jest całkowicie nieadekwatna do obcej rzeczywistości. To nie służy rozwoju osobistemu młodego człowieka. Wrzucenie dziś młodzieży (z gimnazjum – przyp. red.) do palcówki z powrotem (do szkoły podstawowej – przyp. red.) do jak wrzucenie granatu do małych dzieci.

Zobacz relację z sesji: Wiceprezydent: młodzież w podstawówce to jak granat wśród małych dzieci

Radni przegłosowali m.in.:

  • - wyłączenie Gimnazjum nr 21 z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33 w Gdańsku
  • - likwidację Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 21 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku
  • - likwidację XVIII Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących „Conradinum” w Gdańsku, która zostanie przekształcona

Na koniec zostało głosowanie w sprawie opłat przedszkolnych. Nadal pierwsze pięć godzin dziennie w przedszkolu będzie za darmo. Każda kolejna godzina kosztuje 1 zł.

A. Zalewska podpisze nową podstawę programową 14 lutego. K. Szumilas: Skandaliczny program indoktrynujący dzieci

Wideo: TVN24/ x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki