Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa przypadków wścieklizny w Polsce. Jest pierwszy u zwierzęcia domowego

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia psów i kotów przeciw wściekliźnie
Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia psów i kotów przeciw wściekliźnie pixabay.com/jonathansautter/zdjęcie ilustracyjne
Od początku 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii informował już 33 razy o przypadku wścieklizny. Zdecydowana większość dotyczy lisów, jednak w lipcu odnotowano pierwszego chorego kota. Jak chronić zwierzęta domowe przed wścieklizną?

Zobacz wideo: Wścieklizna nadal groźna w Polsce. Profilaktyka

W 2021 roku wściekliznę wykryto już u 25 lisów, 1 jenota i 1 sarny z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, powiat miński, powiat garwoliński oraz powiat radomski), 1 lisa i 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski oraz powiat przemyski), informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

20 lipca pojawił się komunikat potwierdzający kolejne 3 przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich w Polsce oraz jednego u zwierzęcia domowego, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach 9 lipca br.

Najnowsze przypadki wścieklizny w Polsce

  • nr 2021/30 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Małęczyn w gminie Gózd, powiat radomski, woj. mazowieckie.
  • nr 2021/31 stwierdzono u kota poddanego eutanazji w miejscowości Maryno w gminie Jedlnia-Letnisko, powiat radomski, woj. mazowieckie. Jest to pierwszy w 2021 r. przypadek wścieklizny u zwierzęcia domowego.
  • nr 2021/32 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Sulejówek w gminie Sulejówek, powiat miński, woj. mazowieckie.
  • nr 2021/33 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Zaszczep psa i kota przeciwko wściekliźnie

Każdy pies powyżej 3. miesiąca życia powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, o czym kolejny raz przypomina Główny Lekarz Weterynarii. Taki obowiązek na posiadaczy psów na terytorium Polski nakłada art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

"Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów".

W 2020 roku Główny Inspektorat Sanitarny odnotował styczność i narażenie ludzi na wściekliznę /potrzebę szczepień 4 277 razy, w 2019 r. - 8 076 razy (dane: Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH, Departament Przeciwepidemiczny i Ochrony.Sanitarnej Granic GIS).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przybywa przypadków wścieklizny w Polsce. Jest pierwszy u zwierzęcia domowego - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki