Przy okazji wakacji ochotnicy będą mogli wstąpić do wojska... na jeden dzień

Tomasz ModzelewskiZaktualizowano 
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej - pod takim hasłem Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi kampanię zachęcającą do zaciągania się do wojska. Jej nową odsłoną będzie akcja promocyjna, która zostanie przeprowadzona na terenie trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz warmińsko - mazurskiego. Sedno tego przedsięwzięcia można zawrzeć w jednym zdaniu: każda zdolna osoba, która jest zainteresowana armią, będzie mogła spędzić w wojsku jeden dzień.

W planie takiej wizyty znajdą się zajęcia z podstaw musztry wojskowej, czytania mapy, rzut granatem ćwiczebnym, celowanie i strzelanie przy użyciu trenażerów - takich jak Cyklop, a więc urządzenia wykorzystywanego do kontrolowanej nauki strzelania. Uczestnicy nie dostaną standardowej broni z ostrą amunicją.

- Dokładny program będą przygotowywały poszczególne jednostki - zastrzega ppłk Paweł Górski, oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.

Pod koniec minionego tygodnia wydana i rozesłana została decyzja ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie „Zasad organizacji przebiegu kampanii Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Czytaj także

Na naszym terenie wyznaczone zostały do tej akcji dwa miejsca. Będzie można wstąpić do jednostek zlokalizowanych w powiecie lęborskim oraz słupskim. To lęborski 1 Batalion Zmechanizowany podlegający pod 7 Brygadę Obrony Wybrzeża w Słupsku oraz Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce.

Czytaj także

Pierwszy tydzień rekrutacyjny został zaplanowany na okres między 15 a 19 lipca, ale oficjalna inauguracja nastąpi już w tym tygodniu. Ma się odbyć w Łebie.

- W miesiącach letnich będzie prowadzona kampania promocyjna, skupiona na trzech województwach, w których pojawią się mobilne zespoły promocyjne - informuje rzecznik WSzW w Gdańsku.

Chętni - osoby, które ukończyły osiemnaście lat, a ich stan zdrowia pozwala na udział w szkoleniu - zostaną skierowani do jednej z siedemnastu wybranych do przedsięwzięcia jednostek wojskowych.

Czytaj także

Samo szkolenie potrwa faktycznie tylko jeden dzień. Według założeń grupa uczestników w każdej jednostce ma liczyć nie mniej niż 20, a jednocześnie nie więcej niż 100 osób.

W planie są m.in. zajęcia z podstawy musztry, czytania mapy, rzut granatem oraz strzelanie przy użyciu trenażerów

- Jeśli chętnych będzie więcej, to istnieje możliwość ustalenia dodatkowego terminu - informuje ppłk Paweł Górski.

Przedsięwzięcie jego kolejną odsłoną akcji realizowanej przez armię. Podobne odbyło się zimą w górach, a niedawno również Wojska Obrony Terytorialnej zachęcały do udziału w „Wakacjach z WOT” (lista jest już zamknięta).

Trwa natomiast rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach 7 Pomorskiej Brygady OT.

- W Malborku od roku formowany jest batalion lekkiej piechoty, jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie formowania kolejnego batalionu w Słupsku, a w perspektywie kilku najbliższych lat w Kościerzynie - mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj także

Dodajmy, że MON zakłada zwiększenie liczby żołnierzy WP. Tym bardziej, że w ubiegłym roku rozpoczęło się formowanie - pod kątem wzmocnienia wschodniej części kraju - 18. Dywizji Zmechanizowanej (w ostatnich latach funkcjonowały już tylko trzy: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu, 12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie oraz 16 Dywizja Zmechanizowana w Elblągu). To oznacza, że potrzeba więcej żołnierzy, których jest obecnie niewiele ponad 100 tysięcy.

- Formowanie nowej dywizji to reakcja na politykę Rosji, m.in. odpowiedź na aneksję Krymu, militarne zaangażowanie i działania hybrydowe na wschodzie Ukrainy - informowało w minionym roku MON.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie