Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez najbliższy rok będą świętować sto lat niepodległej Polski

Ewelina Oleksy
Facebook Paweł Adamowicz
W przyszłym roku, 11 listopada, minie sto lat od czasu kiedy Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji pomorscy samorządowcy ogłosili w czwartek 2 listopada, że w szczególny sposób będą czcić ten jubileusz. Zaczynają już od przyszłego tygodnia.

Obchody stulecia niepodległej Polski na Pomorzu zainaugurował w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Wraz z członkami Komitetu Honorowego Obchodów podpisali dziś deklarację o współpracy w tej sprawie.

- Robimy to oddolnie, samorzutnie, bez żadnych instrukcji z góry, organizujemy się ku niepodległej. Wspólnie z marszałkiem zaprosiliśmy do współpracy osoby, które są autorytetami , drogowskazami dla gdańszczan i Pomorzan. Do 11 listopada 2018 roku chcemy jak najwięcej mówić o Polsce, o niepodległości, o przeszłości i teraźniejszości. Chcemy mówić nie tylko o drogach, które prowadziły do niepodległości, o Piłsudskim, Dmowskim, Witosie. Ale też o trudnym okresie międzywojnia, o tym jacy jesteśmy i jak się różnimy- powiedział Adamowicz. I podkreślał, że nie chce obchodów sprowadzać „tylko do sentymentalnych wspominków. - Owszem będziemy się wzruszać, radować, z dumą śpiewać hymn. Ale chcielibyśmy też, by w XXI wieku polskość i nasz patriotyzm były bardzo nowoczesne. Zwrócone twarzą ku przyszłości.

Wszystkie wydarzenia w ramach obchodów oznaczone będą specjalnym logotypem. Najwięcej z nich, jak wskazywał marszałek Struk, odbędzie się w Gdańsku.

Czytaj też: 100 rocznica uwięzienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku [zdjęcia]

-Ale zachęciliśmy też innych samorządowców z Pomorza do włączenia się. Chcemy, by wszystkie wspólnoty położone na Kaszubach, Kociewiu, Powiślu, terenie ziemi słupskiej, na Żuławach włączyły się w te obchody- podkreślił Struk- Pomorze w drodze do niepodległej ma swoich bohaterów, o których chcemy pamiętać. W ramach naszego projektu będziemy przypominać, że każde miasto ma swojego bohatera tamtych czasów. Będzie mnóstwo działań podejmowanych w każdej części województwa: będziemy edukować w szkołach, zachęcać by młodzież sięgała po literaturę z tamtego czasu. Chcemy włączyć w to instytucje kultury, sport i rekreację. Przewidujemy produkcję licznych materiałów, konferencje naukowe, konkursy .

Przygotowywana jest też specjalna wystawa, która ma „wędrować” po regionie, ale również wydawnictwa: komiksy poświęcone bohaterom, czy specjalne, okraszone nowymi ilustracjami wydanie „Wiatru od morza” Żeromskiego.

Od wtorku, 7 listopada, co miesiąc w Ratuszu Głównego Miasta organizowane będą debaty obywatelskie pod hasłem „Polska! Polska! – ale jaka?”. W pierwszej z nich (start o godz. 18) udział weźmie Adam Michnik.

Debaty to główny, choć nie jedyny sposób obchodu setnego jubileuszu w Gdańsku. Miejskie instytucje przygotowują specjalne programy artystyczno-kulturalne skierowane do mieszkańców w różnych przedziałach wiekowych. Organizacje pozarządowe związane z kulturą będą mogły ubiegać się w przyszłym roku o granty na organizację artystycznych i edukacyjnych przedsięwzięć związanych z setną rocznicą niepodległości. Z tej okazji przygotowywany jest również okolicznościowy medal.

– Z okazji stulecia pragniemy również nazywać różne przedsięwzięcia inwestycyjne hasłami związanymi z niepodległością – zapowiada prezydent Adamowicz. – Jedną z takich inwestycji, którą poddajemy pod społeczne konsultacje jest budowa okolicznościowego masztu, na którym mogłaby zawisnąć wielka, polska flaga. A w czasie ważnych miejskich uroczystości – flaga Gdańska – dodaje prezydent. Wśród lokalizacji rozpatrywane będą: Grodzisko, Wzgórze Mickiewicza, Biskupia Górka, Ogród różany na Grodzisku i Pachołek. - Chodzi o miejsce spektakularne. Chciałbym, by maszt powstał nie tylko za środki publiczne, ale i te z ofiarności gdańszczan i przyjaciół miasta. Dlatego poproszę Fundację Gdańską, aby byłą skarbonką tego przedsięwzięcia- zapowiedział Adamowicz.

Informacje o wszystkich wydarzeniach i inicjatywach będą publikowane na portalu Gdańsk.pl.

11.11 przez Gdańsk przejdzie tradycyjna Parada Niepodległości. Zbiórka o godz. 9 na Podwalu Staromiejskim. Wymarsz o godz. 10.- Nasza parada łączy, eksponuje to, co wspólne, świętujemy w sposób radosny. Zapraszamy wszystkich do udziału- mówił Lech Parell, organizator parady.

Nad obchodami czuwać będą członkowie komitetu honorowego. Wśród nich jest m.in. prezydent Lech Wałęsa oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz: - To bardzo ważna rocznica i inicjatywa, która pokaże jak wyglądało odzyskiwanie niepodległości lokalnej- mówił Borusewicz.

Zobacz też: Parada Niepodległości w Gdańsku 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki