Przez miejską dżunglę

  Przez miejską dżunglę

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kupno biletu na samolot i przebrnięcie przez zatłoczone lotnisko, załatwienie urzędowych spraw czy pokonanie przeszkód przy poszukiwaniu pracy to spore wyzwania nawet dla w pełni sprawnego człowieka. Bo do tego trzeba często krzepy i cierpliwości.
  Wyzwanie tym większe, jeśli ktoś cierpi na zaburzenia psychiczne. Takim właśnie osobom w codziennym przedzieraniu się przez miejską dżunglę ma pomóc nowy projekt gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "Z asystentem w dżungli". Obecnie trwa integracja poszczególnych grup.

  - Wychodzimy naprzeciw takim osobom - mówi Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS w Gdańsku. - A zapewniam, że są oni w stanie w pełni samodzielnie poruszać się po mieście.


  W ramach projektu, który skierowany jest m.in. do osób z ciężkimi depresjami, nerwicami, schizofrenią oraz niepełnosprawnych intelektualnie, pięciu asystentów w godzinach popołudniowych oraz w weekendy będzie uczyło swoich podopiecznych, w jaki sposób sprawnie poruszać się przez miasto i jak załatwić jakąś sprawę w mieście.

  Asystenci to psycholodzy, pedagodzy, specjaliści pracujący przeważnie w gdańskich środowiskowych domach samopomocy czy też domach pomocy społecznej.

  - Jeden asystent będzie miał pod swoją opieką pięć osób, którym podpowie m.in., w jaki sposób bezpiecznie poruszać się środkami komunikacji miejskiej i lotniczej, aktywnie wypoczywać, znaleźć wymarzone mieszkanie - tłumaczy Ressel.

  - Przewidzieliśmy także wspólne wyjścia na pocztę, do teatru, kina czy banku.
  Przedsięwzięcie ma na celu stworzenie podwalin pod działania i inicjatywy samopomocowe. Dzięki temu osoby, które dotąd były uzależnione od pomocy rodziny czy instytucji, będą mogły samodzielnie i aktywnie uczestniczyć w życiu miejskiej i lokalnej społeczności.

  - A jednocześnie pozwoli to rozwijać społeczną tolerancję dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin - dodaje Ressel.
  To pilotaż do tworzonego w Gdańsku "Modelu wsparcia środowiskowego osób z zaburzeniami psychicznymi".


  45 tysięcy złotych z ministerstwa  Projekt "Z asystentem w dżungli" otrzymał 45 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wezmą w nim udział gdańskie środowiskowe domy samopomocy, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA", Dom Pomocy Społecznej na Oruni oraz Wojewódzki Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Gdańsku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo