Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Przewodnik po gdańskim zoo”. Poznacie w nim ponad 50 gatunków zwierząt z gdańskiego ogrodu zoologicznego!

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Gdański Ogród Zoologiczny
Gdański Ogród Zoologiczny Przemyslaw Swiderski
„Przewodnik po gdańskim zoo”. Przedstawiamy w nim ponad 50 gatunków zwierząt z gdańskiego ogrodu zoologicznego oraz mapkę, która do nich prowadzi!

„Przewodnik po gdańskim zoo” to nasz coroczny katalog. Zwiedzający mogą otrzymać go na początku czerwca przy wejściu na teren Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Co roku przygotowywana jest nowa edycja. W tegorocznej znajdziecie ponad 50 gatunków zwierząt. Piękne zdjęcia w większości autorstwa naszego fotoreportera Przemka Świderskiego i ciekawe opisy, pozwolą wam lepiej rozpoznawać i więcej dowiedzieć się o wielu gatunkach zwierząt, które mieszkają w zoo. Na przykład tego, gdzie rządzą samice alfa, a gdzie szefem może być tylko samiec? Kto potrafi, ale nie lubi pływać? Jakie gatunki długo wypoczywają? Jakie rytuały godowe mają zwierzęta i kto u poszczególnych gatunków opiekuje się młodymi?

Z kolei mapka zoo, którą znajdziecie w środku katalogu, pozwoli wam sprawniej poruszać się po gdańskim zoo i dotrzeć tam, gdzie dokładnie chcecie.

Wiele ciekawostek odkryjecie w rozmowie z Michałem Targowskim, dyrektorem Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Wspominamy szympansicę Kasię, która odeszła w tym roku w sędziwym jak na ten gatunek wieku. Możecie sprawdzić, kiedy się urodziła. Ale nie tylko to. Pan Michał zdradza, kto mieszka w zoo trochę „nielegalnie”, kto wprowadzi się do nowego pawilonu i gdzie urodziły się już maluchy. A tych narodzin jest dużo, bo w zoo czekają na kolejne. To tylko dowód na to, że zwierzęta czują się bezpiecznie. I jak dodaje nasz rozmówca, to zupełnie naturalne, bo wszystkie gatunki w ogrodach zoologicznych to pokolenia w nich urodzone.

Gdańskie zoo budzi się na wiosnę!

Zoo w Gdańsku budzi się z zimowego snu. Co nowego u oliwskie...

Współczesne ogrody zoologiczne nie przyjmują zwierząt wolnościowych. Zwierzęta rodząc się w ogrodzie, siłą rzeczy akceptują te warunki. To ich dom. Warto też pamiętać, że coraz więcej gatunków można spotkać wyłącznie w zoo, bo na wolności ich nie ma.

Jest mnóstwo powodów, aby odwiedzić gdańskie zoo. Oczywiście, mimo poluzowania obostrzeń, pamiętajmy o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo: swoje i innych. Co prawda w ogrodach maseczki nie są już obowiązkowe, ale wyłącznie wtedy, gdy możemy zachować dystans od innych. Jeśli zwiedzających jest więcej, maseczki nakładamy.

Nie musimy stać w kolejkach po bilet. Najwygodniej kupować bilet online (zajrzyjcie na stronę zoo) lub korzystać z karty mieszkańca, wtedy będzie można ominąć kolejki, które tworzą się w weekend, mimo czterech stanowisk kasowych i biletomatów.

Kot arabski to trochę kot w... butach albo co najmniej z podeszwami na  stopach.  W tego rodzaju „obuwie” gatunek ten  został wyposażony przez naturę, by mógł żyć na pustyni i chodzić po gorącym piachu. Tworzy je sierść, porastająca od  spodu jego stopy. W gdańskim zoo mieszka w pomieszczeniu przylegającym do  lwiarni.  Chociaż wygląda jak domowy kot, to jest znacznie groźniejszym, chociaż ostrożnym  łowcą -  z powodzeniem poluje na pająki i węże.  Naturalnym środowiskiem kota arabskiego  są piaszczyste tereny pustynne Afryki i południowo-zachodniej Azji, pokryte rzadką roślinnością. Natura doskonale wyposażyła tego małego drapieżnika do życia w ekstremalnych warunkach pustynnych. Potrafi ze zdumiewającą szybkością kopać nory w piasku, które podczas upałów w ciągu dnia lub zimnych nocy służą mu za schronienie.  Zakres temperatur możliwych do przetrwania jest imponujący: od - 5º C do +52 º C. Duże uszy, które mogą być odchylane w kierunku poziomym i ku dołowi, doskonale wychwytują najmniejszy szmer pochodzący od  ukrywającej się zdobyczy. Kot arabski poluje głównie na drobne gryzonie, ponadto na  węże i stawonogi, a  nadmiar pokarmu na następny posiłek ukrywa pod piaskiem. Niestety działalność człowieka przyczyniła się do  zmniejszania jego liczebności w naturze.

Koty, antylopy i inne gatunki. Zobacz mniej i bardziej znane...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki