Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewiert pod Motławą. Pod rzeką poprowadzą rury ciepłownicze na Przeróbkę i Stogi [ZDJĘCIA]

M.P.
Cztery 230-metrowe rury ciepłownicze zostaną poprowadzone 20 metrów pod poziomem gruntu
Cztery 230-metrowe rury ciepłownicze zostaną poprowadzone 20 metrów pod poziomem gruntu Przemek Świderski
Gdańskie dzielnice Przeróbka i Stogi już od przyszłego roku mają zostać podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. W poniedziałek po południu przeprowadzono pionierską na skalę europejską akcję przewiertu pod rzeką Motławą, w związku z rozbudową sieci ciepłowniczej GPEC.

Przedsięwzięcie związane jest z likwidacją kotłowni Zawiślańska. Inwestycja ta umożliwi mieszkańcom Przeróbki i Stogów korzystanie z jednego z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – Ciepła Systemowego. To także szansa na poprawę stanu powietrza w Gdańsku.

W poniedziałek aż cztery rury ciepłownicze (o długości 230 metrów każda) zostały jednocześnie poprowadzone 20 metrów pod poziomem terenu.

– Do tego przedsięwzięcia wykorzystaliśmy rury o średnicy zewnętrznej 310 milimetrów. Różnią się od typowych rur ciepłowniczych tym, że rura wewnętrzna, inaczej przesyłowa, wykonana jest z falistej stali nierdzewnej, co sprawia, że jest bardziej giętka i posiada najważniejszą cechę – samokompensacji. Dzięki temu rura nie ulega uszkodzeniom pod wpływem zmian temperatury – mówił Andrzej Malewski, Koordynator Inwestycji w Grupie GPEC.

Prace będą się wiązać z przerwami w dostawach ciepła dla mieszkańców Przeróbki i Stogów.

- Planowane są 3 przerwy, każda potrwa 72 godziny. Pierwsza z nich rozpocznie się w środę (21.10.) o północy i potrwa do piątku (23.10) do godzin wieczornych. Wszystkie terminy i zasięg przerw są dostępne na naszej stronie www.gpec.pl - mówi Grzegorz Blachowski z grupy GPEC.

Koszt całej inwestycji to niespełna 30 mln złotych. Zamknięcie kotłowni oraz budowa sieci ciepłowniczej łączącej dzielnice Przeróbka i Stogi z miejską siecią ciepłowniczą GPEC ma się zakończyć jeszcze w 2015 roku. Dzięki instalacji nowego ciepłociągu odbiorcy ciepła będą mieli gwarancję nawet kilkunastu lat bezawaryjnych dostaw. Ponadto powstaje możliwość przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej odbiorców, którzy do tej pory nie mogli z niej skorzystać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki