Przestrzenna instalacja na Westerplatte upamiętni wizytę Jana Pawła II

Artur S. Górski
archiwum
1 września na Westerplatte odsłonięta zostanie przestrzenna instalacja upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w 1987 r. Sąd konkursowy, złożony z naukowców, rzeźbiarzy i architektów, wyłonił spośród 43 prac nadesłanych z całej Polski trzy wyróżnione propozycje zorganizowania przestrzeni pod obeliskiem ku czci bohaterów wojny obronnej.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, największe szanse na przyjęcie do realizacji ma projekt przestrzenny autorstwa związanego z gdańską ASP rzeźbiarza Mariusza Białeckiego. Jego koncepcja nawiązuje do obelisku ku czci żołnierzy - obrońców Wybrzeża z 1939 r.

- Będzie to znak obecności w tym miejscu Ojca Świętego, symbol pamiętnej pielgrzymki. Będzie to też atrakcja dla tych, którzy wędrują szlakiem papieskich pielgrzymek - powiedział nam ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, który przed kilku laty wspólnie ze znanym gdańskim architektem Szczepanem Baumem przygotował wstępną architektoniczną koncepcję upamiętnienia wizyty Papieża stylizowaną tablicą.

Wśród prac nadesłanych na konkurs wiele zawierało kompozycje ze słów wypowiedzianych do młodzieży i obrońców Westerplatte przez Jana Pawła II 12 czerwca 1987 r.

- Papież na Westerplatte wyraził niezwykle ważne przesłanie. To nie było przesłanie religijne. To było przesłanie moralne, adresowane do młodych ludzi. Myślę, że warto o tym pamiętać. I upamiętnić - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wtóruje mu Czesław Nowak, prezes gdańskiego Stowarzyszenia "Godność", jeden z inicjatorów ustawienia na Westerplatte pamiątki po Papieżu. - Tamte papieskie słowa głęboko wryły się w pamięć pokolenia Solidarności. Latem na Westerplatte przyjeżdża sporo młodzieży. Warto dzisiaj młodym ludziom te słowa przypomnieć. Szkoda, że papieski pomnik nie stanie w dzień beatyfikacji Ojca Świętego, ale mam nadzieję, że z upamiętnieniem papieskiej wizyty zdążymy na sezon letni - mówi Nowak.

Jednak jak poinformował nas Marian Werner, kierownik działu inwestycji gdańskiego ZDiZ, realnym terminem odsłonięcia poświęconej Papieżowi kompozycji jest 1 września br., w 62 rocznicę wybuchu II wojny światowej. - Po wyborze koncepcji trzeba opracować dokumentację projektową. Procedury są niestety długotrwałe - mówi Werner i szacuje koszt formy przestrzennej na Westerplatte na 200-250 tys. zł.

Słowa Papieża przypomni przestrzenna kompozycja

Jan Paweł II 12 czerwca 1987 r. na Westerplatte zwrócił się do młodzieży: Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cirano
Cały świat domaga się pomnika małego duchem i zamiatacza pod dywan Wojtyły?
Chyba paść mi przyjdzie przy steku takich głupot
j
j
Forma przestrzenna o charakterze pomnikowym tak ma się do pomnika jak woda mineralna o smaku jablkowym do świeżego soku z jabłek;)
V
Viki
Nie chodzi tu o pomnik lecz o znak przestrzenny informujący o historycznej obecności Ojca św. w tym miejscu. Domagają się tego liczni turyści z wielu karjów.
E
EC
Proponuję w klerykalnym państwie postawić pomniki wszędzie gdzie był Papież - zresztą sympatyczny człowiek. - Również Długi Targ, Targ Węglowy i Drzewny a również wdłuż jezior i rzek którymi pływał. No i jeszcze tam gdzie ja nie pamiętam.
g
gre
Jestem kompletnie załamany. Mnożąc na siłę pomniki czy inne formy upamiętnienia JP II, uzyskamy tylko odwrotny efekt od zamierzonego. Dewaluację tej postaci!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie