Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesłuchanie byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Katarzyna Gruszczyńska
fot. archiwum DB
Prof. Paweł Machcewicz, twórca i były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w poniedziałek, 11 grudnia zostanie przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. Będzie odpowiadał na pytania dotyczące rzekomego działania na szkodę muzeum.

Zaledwie kilkanaście dni temu w warszawskim domu prof. Pawła Machcewicza pojawili się agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Gdańska. Chcieli przesłuchać historyka - To jest nękanie i zastraszanie – powiedział nam wtedy prof. Machcewicz, który przebywał na stypendium naukowym poza granicami Polski.

Czytaj także: CBA w domu prof. Pawła Machcewicza byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej [wideo]

Gdy historyk wrócił do kraju, odebrał z poczty wezwanie na przesłuchanie w Gdańsku w charakterze świadka. - Termin przesłuchania był wyznaczony na 23 listopada (godz. 10 rano). Wezwanie zostało awizowane 21 listopada (stempel pocztowy). Wyznaczenie tak szybkiego terminu przesłuchania - niecałe dwa dni po awizowaniu wezwania i zanim miałem realną możliwość jego odebrania - oznaczało, że był on od początku nierealistyczny – komentuje prof. Machcewicz.

W międzyczasie ustalono, że przesłuchanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku.

Przypomnijmy, że na początku listopada agenci CBA pojawili się też w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Odebrali pięciostronicową umowę o współpracy zawartą pomiędzy urzędem a Muzeum II Wojny Światowej oraz aneks, który to porozumienie rozwiązał.
- Dlaczego Prokuratura nie wystąpiła o te dokumenty w normalny sposób? Moje zdziwienie jest tym większe, że do tych działań zaprzęgnięta została policja polityczna, a nie funkcjonariusz policji. To forma zastraszenia urzędników i pokaz siły - komentował wtedy Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Dodajmy, że funkcjonariusze CBA działają na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Zarekwirowana umowa dotyczyła współpracy między Urzędem Miejskim a Muzeum II Wojny Światowej przy realizacji przedsięwzięć o charakterze historycznym, muzealnym i patriotycznym, związanych z obroną Westerplatte lub realizowanych na Polu Bitwy Westerplatte oraz terenu, na którym znajduje się siedziba muzeum. Część gruntów należy do Gminy Miasta Gdańska, a część do Skarbu Państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki