Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesilenie zimowe 21.12.2018. Kiedy wypada najkrótszy dzień roku? Jak nie stracić teraz dobrego humoru?

szal
Przesilenie zimowe 21 grudnia 2018. Kiedy wypada najkrótszy dzień roku?
Przesilenie zimowe 21 grudnia 2018. Kiedy wypada najkrótszy dzień roku? pixaby.com
Przesilenie zimowe wypada w tym roku 21 grudnia (21.12.2018). Ten najkrótszy dzień w roku potrwa w Gdańsku zaledwie 7 godzin i 18 minut. Na szczęście kolejne będą już dłuższe. Jak radzić sobie w tym trudnym czasie?

Przesilenie zimowe 21.12.2018

Przesilenie zimowe to moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej - zwrotniku Koziorożca. Z powodu długości roku słonecznego (ok. 365 dni 5 godzin 49 minut) i stosowania lat przestępnych, przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia.

Dla nas krótszy dzień, a co za tym idzie brak słońca wiąże się z mniejszą odpornością i gorszym samopoczuciem. Wszystko to ma związek z mniejszą ilością witaminy D, którą dostarczamy do organizmu, a także słabszym dotlenieniem i mniejszą aktywnością fizyczną. Najczęstsze objawy przesilenia zimowego to: słabe samopoczucie, bóle głowy, brak motywacji, a czasem nawet depresja sezonowa.

Przesilenie zimowe - kiedy? Najkrótszy dzień roku 2018

Na szczęście są skuteczne sposoby na to, żeby sobie z przesileniem zimowym poradzić. Przede wszystkim należy się odpowiednio nastawić. W końcu najkrótszy dzień w roku oznacza, że te kolejne będą dłuższe. Można w tym dniu zorganizować imprezę dla przyjaciół lub urządzić sobie małe spa w łazience przy dobrej muzyce i z jeszcze lepszą książką.

Jadłospis przede wszystkim

Na co dzień o tej porze roku można zwrócić szczególną uwagę na urozmaicony jadłospis, pełen warzyw i owoców w przeróżnej postaci (np. zup, sałatek, zapiekanek, kiszonek). Warto, by na talerzu częściej niż zwykle pojawiały się kasze oraz fasola, groch i inne strączkowe. Chude mięso, kefiry i jogurty, a także orzechy też powinny się znaleźć w codziennym menu. Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu. Przy dobrej diecie, nie musimy brać suplementów. Wyjątkiem jest witamina D, która jest syntezowana przez światło słoneczna, a że w okresie jesienno-zimowym jest go zdecydowanie mniej, cierpi na tym nasz organizm.

Witamina D dostępna jest w tabletkach i kapsułkach, ale szczegóły jej dawkowania powinien skonsultować lekarz lub farmaceuta. W naturze dostępna jest w rybach, tranie i żółtkach jaj. Oprócz diety, zadbajmy też o aktywność (spacery na świeżym powietrzu i regularne ćwiczenia, na pewno wpłyną na poprawę samopoczucia). Pamiętajmy też o doświetleniu mieszkania i miejsca pracy.

Rytuały związane z przesileniem zimowym

Im dalej na północ, tym bardziej świętowano przesilenie zimowe i rytuałów było więcej. W krajach Skandynawii do tej pory obchodzony jest dzień świętej Łucji, która przywraca światło. Nasz kraj znajduje się już bardziej na południu, dlatego święto to nie jest aż takie ważne. Wydawałoby się, że kult Słońca mamy dawno za sobą. Kilka lat temu w Wielkiej Brytanii zarejestrowano związek wyznaniowy druidów, z grubsza tych samych, którzy przed laty zbudowali i używali do kultu solarnego kamienny krąg w Stonehenge. W dniu zimowego przesilenia tłumy współczesnych druidów, wyznawców religii wicca oraz zwykłych turystów zbierają się przed wschodem Słońca, które tego dnia wschodzi dokładnie zza kamiennego głównego ołtarza kręgu, i w milczeniu oglądają zaskakujący spektakl.

Jak zadbać o suche i przemarznięte dłonie zimą?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki