Przesilenie letnie 2019. Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień w roku 21.06.2019. Astronomiczne i kalendarzowe lato. Kiedy Noc Kupały?

Laura BielińskaZaktualizowano 
Przesilenie letnie 2019. Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień w roku 21.06.2019 pixabay.com
Przesilenie letnie to początek astronomicznego lata. Kiedy w tym roku przypada początek astronomicznego lata? Kiedy wypada najdłuższy dzień w tym roku i ile będzie trwał? Sprawdźcie, co to jest i kiedy wypada Noc Kupały!

Przesilenie letnie 2019

Przesilenie letnie to początek astronomicznego lata. Jest to początek astronomicznego lata, moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy.

Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe, czyli 21–22 grudnia.

Przesilenie letnie 2019. Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień w roku 21.06.2019 pixabay.com

W czasie przesilenia letniego Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany - trwa dzień polarny. Jeśli chodzi o 21 czerwca, to podróżując na północ dzień w kolejnych miejscach dzień będzie dłuższy, natomiast jadąc na południe - krótszy. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna. Przez cały dzień w to miejsce nie dochodzi słońce.

Przesilenie letnie 2019 kiedy

Kiedy wypada przesilenie letnie, a tym samym pierwszy dzień lata 2019? Na półkuli północnej przesilenie letnie 2018 wypada między 21 a 22 czerwca.

Najdłuższy dzień roku - ile trwa?

Pierwszy dzień astronomicznego lata będzie równocześnie najdłuższym dniem w roku, a noc, która po nim nastąpi - najkrótszą nocą w roku.

Ile będzie trwał najdłuższy dzień roku 2019? Słońce tego dnia wzejdzie już o godz. 4.19, a zajdzie dopiero o godz. 21.16. Łatwo wyliczyć, że najdłuższy dzień roku będzie trwał 16 godzin i 57 minut i będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 9 godz. i 4 minuty. Należy jednak pamiętać, że godziny wschodu i zachodu Słońca mogą się różnić o kilka minut w zależności od części Polski, w której mieszkamy. Im bardziej na północ, tym dłuższy będzie nasz najdłuższy dzień w roku.

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Pamiętajmy także, że pierwszy dzień lata nie oznacza początku wakacji.

Pierwszy dzień lata to nie początek wakacji!

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Pamiętajmy także, że pierwszy dzień lata nie oznacza początku wakacji. Te rozpoczęły się 19 czerwca i potrwają do 1 września.

Noc Kupały 2019 - kiedy obchodzimy?

Kiedy wypada Noc Kupały i jakie zwyczaje i obrzędy są z nią związane? Poznajcie szczegóły tego pradawnego, słowiańskiego święta.

Noc Kupały to święto, które wywodzi się z wierzeń słowiańskich. Noc Kupały związana jest z letnim przesileniem Słońca. Noc Kupały nazywana jest także nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Jak donosi Wikipedia, na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Noc Kupały to święto związane z siłami natury, przede wszystkim ze Słońcem. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Mówi się, ze to magiczna noc, pełna miłości i radości.

Zobacz także materiał wideo: Noc Kupały w Biskupinie - wzniecanie ognia za pomocą świdra ogniowego

Noc Kupały 2019 - kiedy wypada?

Kiedy wypada Noc Kupały 2018? Noc Kupały przypada w czasie najkrótszej nocy w roku. Przypada to najczęściej w nocy z 21 na 22 czerwca.

Noc Kupały często mylona jest z Nocą Świętojańską. Choć oba święta wypadają prawie dzień po dniu i wywodzą się z podobnego okresu, ich historia jest jednak inna. Noc Świętojańska jest bowiem chrześcijańską alternatywą dla wywodzącej się z kultury słowiańskiej Nocy Kupały.

Noc Kupały - zwyczaje, obrzędy

W ostatnich latach powraca się do obchodów Nocy Kupały i coraz częściej przypomina dawne obrzędy i zwyczaje. Jak w kulturze słowiańskiej obchodzono Noc Kupały?

Przesilenie letnie 2019. Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień w roku 21.06.2019 pixabay.com

W Noc Kupały rozpalano ogniska, w których palono zioła. Wokół ognia odbywały się radosne zabawy oraz różnego rodzaju wróżby i tańce. Nieodłącznym elementem Nocy Kupały było puszczanie wianków. Jaka była symbolika tego zwyczaju? Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

Obrzędem związanym z Nocą Kupały jest także poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Młodzi, którzy dobrali się podczas Nocy Kupały oddalali się od grupy i udawali często na spacer po lesie, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zwyczaje_ludowe

poszukiwanie kwiatu paproci - jak to kiedyś ładnie nazywano

Dodaj ogłoszenie