Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesadzamy kwiaty doniczkowe! Kiedy i jak przesadzać rośliny domowe? Zrób to wiosną, a kwiaty będą pięknie rosły przez cały sezon

Grażyna Zwolińska, Katarzyna Laszczak
Rośliny warto przesadzać nie tylko wtedy, gdy „wyrosną” z doniczek. Regularna dostawa świeżej ziemi jest dla nich równie ważna.
Rośliny warto przesadzać nie tylko wtedy, gdy „wyrosną” z doniczek. Regularna dostawa świeżej ziemi jest dla nich równie ważna. Magdalena Kmita-Kulesza
Większość roślin doniczkowych warto regularnie przesadzać, a najlepiej zrobić to wiosną. Jednak przesadzenie nie zawsze musi oznaczać przeniesienie rośliny do większej doniczki. Dla roślin ważna jest też wymiana podłoża. Rośliny wyczerpują składniki pokarmowe z niego i z czasem zaczynają gorzej rosnąć. Podpowiadamy, jak krok po kroku przesadzać rośliny doniczkowe, jak to zrobić najlepiej i na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe przesadza się wiosną. Nie jest to jednak sztywna zasada, bo domowe kwiaty można przesadzać także później – od marca aż do początku września. Skąd takie właśnie terminy? Chodzi o to, by doniczkowych roślin nie przesadzać wtedy, gdy są w okresie spoczynku, czyli późną jesienią i zimą. Tylko dla nielicznych gatunków okres spoczynku przypada w lecie, np. kallę przesadzamy jesienią.

Wiosną rośliny podejmują bardziej ożywioną wegetację i zwiększa się ich zapotrzebowanie na składniki mineralne. A te czerpią z podłoża. To właśnie jego wymiana jest jednym z głównych celów przesadzania roślin doniczkowych. Drugi to zapewnienie odpowiedniej przestrzeni korzeniom w doniczce.

Jak często przesadzać kwiaty doniczkowe?

Warto pamiętać, że im roślina jest starsza, tym rzadziej ją przesadzamy. Młodej zmiana doniczki należy się na ogół raz do roku. Dorosłej wystarczy zwykle raz na kilka lat. Oczywiście wiele zależy też od potrzeb danego gatunku i tego, jak bujnie rośnie.

Gdy nie jesteśmy pewni, czy roślinie potrzebne jest już przesadzanie, wyjmijmy ją delikatnie z doniczki. Jeśli korzenie przerosły całkowicie ziemię i utworzyły zwartą bryłę, najwyższa pora zafundować roślinie przeprowadzkę do nowej doniczki. Nie powinna być jednak o wiele większa od tej starej. W przypadku małych roślin wystarczy, jeśli jej średnica będzie większa o 1 cm. Przy roślinach bardziej dorodnych – o 2-4 cm.

Czasem wystarczy wymiana podłoża na nowe, bez zmiany doniczki. Warto wiedzieć, że gatunki kwitnące, takie jak skrzydłokwiaty, lepiej kwitną w niezbyt dużych doniczkach (kiedy mają dużo miejsca, najpierw rozbudowują bryłę korzeniową, a dopiero potem wypuszczają pączki).

Skrzydłokwiaty należą do roślin doniczkowych łatwych w uprawie. Ale czasem pojawiają się problemy. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Skrzydłokwiat marnieje, nie kwitnie, żółknie albo zasycha? S...

Zadbaj o ziemię i drenaż

Oczywistością jest, że ziemia, do jakiej przesadzimy roślinę, musi odpowiadać jej potrzebom. Dlatego najlepiej od razu kupić podłoże przygotowane dla konkretnego gatunku lub typu roślin (np. palm i dracen, roślin zielonych, kwitnących, sukulentów). Równie ważne jest zrobienie drenażu ze żwiru lub keramzytu na dnie doniczki. Dzięki temu nadmiar wody odpłynie i zapobiegniemy gniciu korzeni.

Polecamy też:

Przesadzanie roślin krok po kroku

Roślinę należy delikatnie wyjąć z doniczki. Wcześniej warto ją mocno podlać – z mokrej ziemi będzie ją łatwej wyciągnąć. Nie należy dopuszczać do tego, żeby korzenie wychodziły przez otwór w dnie doniczki. Jeśli już jednak tak się stało, należy doniczkę stłuc (jeśli jest plastikowa, można ją przeciąć). Dzięki temu ochronimy korzenie zamiast na siłę wyrywać je z otworu.

Przed umieszczeniem w nowej doniczce bryłę korzeniową przesadzanej rośliny dobrze jest delikatnie rozluźnić. Otrząśnijmy też z niej ziemię. Jeśli jakieś korzenie są uszkodzone (zaschnięte, nadgniłe), przytnijmy je (miejsce cięcia warto obsypać węglem aktywnym). Korzenie umieszczamy w przygotowanej doniczce (na warstwie drenażu i podłoża), potem obsypujemy ziemią. Ostrożnie potrząsając doniczką pozwolimy ziemi wypełnić wszystkie wolne miejsca. Ziemię można też delikatnie ugnieść. Na koniec roślinę podlewamy. Pamiętajmy, że z nawożeniem przesadzonych roślin należy odczekać kilka tygodni.

Dowiedz się więcej:

Przesadzanie dużych roślin doniczkowych

O ile przesadzanie niewielkich roślin nie jest problemem, to z wielkimi okazami bywa kłopot. Fikus Benjamina potrafi w dobrych warunkach osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Nie jest też łatwo przesadzić np. rozłożystą monsterę. Jak radzić sobie w takich przypadkach?

Niezłym rozwiązaniem może być częściowa wymiana ziemi w donicy. Polega ona na wybraniu jej wierzchniej części i dosypaniu nowego podłoża. Natomiast jeśli roślina od dawna nie była przesadzana i w końcu nadszedł czas, by to zrobić, zadbajmy o to, by mieć kogoś do pomocy i podtrzymania rośliny.

Kiedy jeszcze przesadzać rośliny doniczkowe?

Roślinę trzeba też czasem przesadzić, gdy na powierzchni ziemi w doniczce tworzy się wapienny osad, spowodowany podlewaniem zbyt twardą wodą. Podobny osad w postaci białawych złogów może też utworzyć się na powierzchni ceramicznych nieszkliwionych doniczek. Nie wygląda to zbyt estetycznie, a jednocześnie jest dowodem na to, że ziemia w takim pojemniku nie jest już odpowiednia dla rośliny.

Sprawdź:

Rośliny należy przesadzać także wówczas, gdy pojawiły się szkodniki, szczególnie bytujące w ziemi, np. ziemiórki. Warto też umieścić w nowej doniczce i ziemi rośliny, które kupiliśmy, szczególnie jeśli pochodzą z marketu. Warto to zrobić ok. tygodnia czy dwóch po zakupie. Zapewnijmy im odpowiednie podłoże i doniczkę. W takich właśnie awaryjnych sytuacjach nie musimy trzymać się wiosennego terminu przesadzania roślin.

Jakich roślin doniczkowych nie przesadzać?

Przede wszystkim nie przesadzajmy roślin, które akurat kwitną (np. grudników, skrzydłokwiatów, anturium, kliwii). Poza tym są rośliny, które nie lubią zmian, w tym przesadzania – należą do nich hoje. Przesadzamy je w ostateczności, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by kwitły.

Niekiedy na przesadzenie niekorzystnie reagują też fikusy, w tym popularne benjaminy (mogą zrzucać liście), jednak najczęściej jest to czasowa reakcja, która mija. Zwróćmy tylko uwagę, by po przesadzeniu ustawić je tak samo względem światła, jak wcześniej.

Akcesoria na balkon

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przesadzamy kwiaty doniczkowe! Kiedy i jak przesadzać rośliny domowe? Zrób to wiosną, a kwiaty będą pięknie rosły przez cały sezon - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki