Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy dla młodych kierowców opóźnione? Problemem system CEPiK

Przemysław Zieliński
Karolina Misztal
Wdrożenie systemu CEPiK 2.0 zostanie odłożone w czasie. Decyzja nowego rządu jest dobrą informacją dla kursantów i... urzędników.

„Poprzednicy zostawili nam trupa w szafie” - stwierdził na antenie jednej z rozgłośni radiowych Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, mówiąc o aktualizacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która miała wejść w życie 4 stycznia 2016 r. Tak się nie stanie. Rząd Beaty Szydło odłożył w czasie uruchomienie nowego systemu o przynajmniej pół roku.

- Obecny poziom zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu wskazuje na poważne ryzyka, z którymi wiązałoby się jego uruchomienie w planowanym terminie - słyszymy w Wydziale Prasowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Do wydania pozostają w dalszym ciągu kluczowe akty wykonawcze. Priorytetem jest zapewnienie prawidłowej obsługi spraw obywatelskich w skali całego kraju.

Prawo jazdy 2016. Co czeka młodych kierowców po egzaminie? [WIDEO]

Co odłożenie wprowadzenia CEPiK oznacza dla młodych kierowców?

Odłożenie terminu wejścia CEPiK 2.0 w życie to istotna informacja dla kursantów szkół nauki jazdy, którzy naprędce próbowali zdać egzamin jeszcze przed 4 stycznia. To data, kiedy miała wejść w życie cała lista nowych przepisów dla młodych kierowców. Czego dotyczyć mają nowe przepisy? Przede wszystkim konieczności odbycia między 4 a 8 miesiącem od uzyskania uprawnień dodatkowych kursów zwiększających umiejętności jazdy kierowcy w trudniejszych warunkach. W nowych zasadach miały być również nałożone dodatkowe limity prędkości na młodych kierowców, zakaz prowadzenia przez pewien czas działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem auta oraz zakaz pracy w charakterze kierowcy przez okres dwóch lat.

Jako młodych kierowców - na razie - nie będą ich dotyczyć te bardziej restrykcyjne przepisy tzw. okresu próbnego, z wyjątkiem obowiązkowego zielonego listka na szybie samochodu.

- Decyzja MSW o tym, że zmiany nie wejdą jednak 4 stycznia, nie zmienia faktu, że my ze swej strony na te zmiany byliśmy przygotowani - podkreśla Wiesława Kasprzewska-Charkin, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. - Tak naprawdę to nie wiadomo teraz, kiedy i w jakim zakresie te zmiany w ogóle wejdą w życie. W ostatnich tygodniach obserwujemy, oczywiście, znaczny wzrost liczby chętnych na egzamin. Nie jest to jednak nic niezwykłego, zawsze się tak dzieje, gdy są zapowiadane jakieś zmiany.

Opóźnienie popierają urzędnicy

Wiadomość tę popierają urzędnicy związani ze sprawami komunikacyjnymi, którzy nie byli odpowiednio przygotowani do obsługi systemu. Narzekali na brak szkoleń i uchybienia.

- Zdecydowanie popieram decyzję rządu. CEPiK nie był zupełnie przygotowany i przetestowany - uważa Zbigniew Urban, naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Tczewie. - Jego wprowadzenie mogłoby skutkować paraliżem komunikacyjnym związanym z rejestracją pojazdów, wydawaniem uprawnień do kierowania nimi oraz kontrolami prowadzonymi w stacjach diagnostycznych.

Dołącz do naszej strony Motogakty Pomorze na Facebooku. Znajdziesz tam aktualne informacje drogowe, zapowiedzi i relacje z wydarzeń motoryzacyjnych oraz aktualności dotyczące przepisów drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki