Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeniesienie wydziałów sądu z Pucka do Wejherowa to cios dla lokalnej społeczności. Były prośby włodarzy, a pod petycją tysiąc podpisów

Magdalena Gębka
Przeniesienie zamiejscowych wydziałów sądów: karnego i ksiąg wieczystych z Pucka do Wejherowa spotkało się z ogromnym sprzeciwem nie tylko samorządowców z powiatu puckiego, ale też zwykłych jego mieszkańców.

Od 1 stycznia 2021 mieszkańcy Pucka i powiatu puckiego muszą załatwiać swoje sprawy związane m.in. z księgami wieczystymi nie w Pucku, jak to było do tej pory, a w Wejherowie. To z kolei przysparza wiele dodatkowych problemów interesantom V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Pucku.

Pod koniec 2020 r. oddano do użytku nowo wybudowany budynek Sądu Rejonowego w Wejherowie, w którym to właśnie swoją siedzibę znalazły wszystkie jego wydziały, w tym V Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Pucku przy ul. 1 Maja 15.

- Zwracam uwagę, że będzie to miało również wpływ na załatwianie spraw mieszkańców w Urzędzie Miasta Puck, Urzędzie Gminy Puck czy w Starostwie Powiatowym - informowała burmistrz Pucka pod koniec października 2020. - Niestety nikt nas wcześniej nie poprosił o opinię. Jest decyzja i już. W związku z tą zmianą i u nas czas oczekiwania będzie dłuższy, trzeba się na to nastawić.

Włodarze poszczególnych gmin i miast ziemi puckiej takiej zmiany dla swoich wyborców nie chcieli, dlatego w imieniu samorządowców ziemi puckiej starosta pucki Jarosław Białk złożył petycję, którą w krótkim czasie podpisało ponad tysiąc osób.

Treść petycji była długa i wyczerpująca: wskazywała powody, dla których przeniesienie wydziałów sądowych z Pucka do Wejherowa spowoduje same problemy: o wiele dłuższy czas podróży mieszkańców np. Półwyspu Helskiego do Wejherowa zamiast Pucka, związane z tym wyższe koszty, czy wydłużenie czasu załatwiania spraw to tylko namiastka.

Według wystosowanej petycji zasób znajdujący się w Pucku jest niezbędny do rozstrzygania większości postępowań dotyczących odszkodowań, komunalizacji, wywłaszczeń, zwrotów wywłaszczonych nieruchomości w celu zbadania stanu prawnego nieruchomości.

- Wszelkie niejasności w postępowaniach wyjaśniane są na miejscu, czasem kilkakrotnie w jednym postępowaniu, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy na korespondencję - uzasadniała petycja przygotowana przez starostę puckiego. - Przeniesienie wydziału spowoduje konieczność każdorazowych wyjazdów do Wejherowa.

Referat Ewidencji Gruntów i Budynków Starostwa Powiatowego w Pucku miesięcznie otrzymuje kilkadziesiąt wniosków dotyczących wyjaśnień rozbieżności pomiędzy zapisem w księdze wieczystej a operatem ewidencyjnym.

- Wszystkie sprawy wymagają wglądu do akt ksiąg wieczystych, a nie jedynie do elektronicznej księgi wieczystej. Podobnie, badanie starych kart dostępnych tylko w wersji papierowej i niepoddanych cyfryzacji może się odbywać tylko w siedzibie wydziału - tłumaczył starosta powiatu puckiego w wystosowanej petycji. - Przeniesienie zasobów wydziału do Wejherowa znacznie przedłuży czas prowadzonych postępowań, utrudni ich realizację jak również podniesie koszty zarówno po stronie urzędów, jak i po stronie sądu.

Złożona do Ministerstwa Sprawiedliwości petycja prosiła o ponowną analizę i podjęcie decyzji o pozostawieniu wydziału ksiąg wieczystych w Pucku.

Zabranie wieloletniego wydziału sądowego miastu powiatowemu? Nie do pomyślenia, ale jednak możliwe

Na odpowiedź mieszkańcy ziemi puckiej czekali urzędowo - do 30 dni. Petycję złożono 18 grudnia 2020 r., odpowiedź nadeszła 15 stycznia 2021 r. Jej treść bulwersuje, a pomiędzy wierszami można zobaczyć środkowy palec: na niecałej stronie pisma, po usunięciu wszystkich nazw, widnieje jedno zdanie, które oświadcza, że zarządzenia Ministra Sprawiedliwości weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Nie ma w nim ani słowa na temat odmowy lub jej powodów.

- Pisałem pisma do Ministra, prosiłem posłów o interwencje, jeździłem do Warszawy, wójtowie i burmistrzowie wspierali i także podejmowali interwencje - komentuje starosta Jarosław Białk. - Radni powiatu puckiego i naszych gmin podjęli uchwały przeciw likwidacji sądu, ponad 1000 mieszkańców powiatu puckiego podpisało się pod petycją do Ministra Sprawiedliwości przedstawiając istotne argumenty za pozostawieniem wydziału ksiąg wieczystych w Pucku i … taką dostaliśmy odpowiedź.

Sprawę pozostawienia sądu w Pucku poparł m.in. polityk i poseł na Sejm pochodzący z ziemi puckiej

- Sprawa V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Pucku jest bardzo ważna dla mieszkańców naszego powiatu - mówi Kazimierz Plocke. - Pisałem w tej sprawie interpelację do Ministra Sprawiedliwości, aby nie przenosić wydziału do Wejherowa, co znacznie utrudni zarówno życie mieszkańców jak i pracę urzędów w całym powiecie puckim. Niestety nie spotkała się ona z pozytywną odpowiedzią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki