Przełomowe zmiany w systemie egzaminowania kierowców już od 1 lipca. Co ulegnie modyfikacjom w prawach jazdy? Sprawdzamy!

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Gdańsk, 02.10.2015 r. Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Ministerstwo Infrastruktury wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących egzaminów prawa jazdy. Do naniesionych modyfikacji należą m.in.: ściśle wyznaczona godzina spotkań egzaminacyjnych, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych czy likwidacja pieczątek. Warto też zauważyć, że po zatwierdzeniu tych modyfikacji, instruktor będzie mógł przeegzaminować maksymalnie osiem osób w ciągu dnia pracy, czyli jedną na godzinę. Nowelizacja ustawy wchodzi w życie 1 lipca br.

Nowelizacja przepisów dotyczących pozyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami drogowymi, zaproponowana przez Ministerstwo Infrastruktury przewiduje wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu, nie więcej niż 8 egzaminów dziennie oraz gwarantuje ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, które zdecydują się na egzamin praktyczny kategorii AM prawa jazdy.

Przełomowe zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Dzienny limit egzaminów prawa jazdy

Nowelizacja reorganizuje pracę egzaminatorów. Zdarzają się bowiem tacy instruktorzy, którzy w ciągu 60 minut potrafią przeegzaminować kilka osób. Zmiany przepisów przewidują, że egzaminator w ciągu dnia roboczego będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów praktycznych kat. B, czyli nie więcej niż jeden egzamin na godzinę. Modyfikacja ta ma na celu likwidację wymagań ilościowych co do liczby dziennych testów praktycznych, stawianych egzaminatorom przez pracodawców. Ministerstwo Infrastruktury oświadcza w swoim komunikacie:

Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców.

Przełomowe zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Egzamin o konkretnej godzinie

Rząd proponuje, aby zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny na prawo jazdy, odbywał się o godzinie wyznaczonej przez WORD. Kilkugodzinne oczekiwania na egzamin wzmagają stres u kursantów, co może negatywnie wpłynąć na końcowy wynik egzaminu.

Przełomowe zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Egzamin na kategorię AM na quadzie

Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mają możliwości podchodzenia do egzaminu praktycznego kategorii AM prawa jazdy - tzw. motorowerówki - będą mogły skorzystać podczas jazdy z czterokołowca lekkiego. Dotychczas egzamin przebiegał przy użyciu motorowerów. Egzamin AM prawa jazdy uprawnia do korzystania z motorowerów i quadów.

Przełomowe zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Likwidacja pieczątek

Po wprowadzeniu przewidywanych zmian-uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym, egzaminatorzy i instruktorzy nie będą zobowiązani do stosowania pieczęci w dokumentach. Wystarczy jedynie numer uprawień oraz czytelny podpis.

Przełomowe zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Kiedy?

Zatwierdzona nowelizacja wejdzie w życie 1 lipca br. Warto jednak zauważyć, że zmiany dotyczące wyznaczenia konkretnych godzin egzaminacyjnych oraz pracy egzaminatora, ze względu na obowiązek dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad, wejdą w życie z lekkim opóźnieniem - od 1 stycznia 2020 roku.

Zobacz także: Rewolucyjne zmiany w prawach jazdy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie